Ana sayfa Manşet Moldova’da istihbarat başkanı Meclis’e soruşturmaya çağrıldı

Moldova’da istihbarat başkanı Meclis’e soruşturmaya çağrıldı

Moldova'da 'öğretmen kaçırma' skandalı büyüyor. Moldova Başbakanı Pavel Filip ve Meclis Başkanı Andrian Candu, ülkenin istihbarat teşkilatının başkanlarını mecliste yapılacak bir soruşturmaya çağırdı.

PAYLAŞ

Moldova’ya iltica başvurusunda bulunan yedi Türk eğitimcinin evlerinden ve çalıştıkları okuldan kaçırılmaları ülkede önemli tartışmalara yol açtı.

MİT’le işbirliği yapan Moldova istihbaratının tutukladığı Türk okulları yönetici ve öğretmenlerinin alıkonulup, sınır dışı edilme girişimine tepekiler artıyor. Moldova’da iktidardaki Demokrat Parti’li Moldova Başbakanı Pavel Filip ve Meclis Başkanı Andrian Candu, ülkenin istihbarat teşkilatının başkanlarını mecliste yapılacak bir soruşturmaya çağırdı.

CUMHURBAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA: HABERİM YOK!

Öte yandan, Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon, bu ülkede bulunan Türk öğretmenlerin gözaltına alınıp Türkiye’ye geri gönderilme teşebbüsüyle ilgili istihbarat teşkilatından (SIS) acil bilgi istedi.

Dün kaçırılan ve nerede tutuldukları bilinmeyen Türk öğretmenlerle ilgili Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Igor Dodon, ‘acil olarak’ operasyonu gerçekleştiren istihbarat teşkilatına (SIS) çağrıda bulunarak sınırdışı teşebbüsüyle ilgili ellerindeki tüm bilgi ve belgeleri istedi.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Maxim Lebedinsky tarafından yapılan açıklamadada şu ifadeler kullanıldı:

”Medya ve kamuoyuna, 2016 yılında Moldova Cumhuriyeti Parlamentosu kararı ile, istihbarat ve haber alma teşkilatının kontrolünün yüksek yasama organı olan Meclis’e devredildiğini hatırlatırız. Ancak spekülasyonlardan kaçınmak adına, geri gönderilmek istenen bu Türk vatandaşlarının daha önce sığınma başvurusu yaptığıyla ilgili bilgi de Cumhurbaşkanlığı’na ulaşmamıştır”

Açıklamayla Cumhurbaşkanlığı makamının, kaçırma işlemiyle ilgili bir dahlinin olmadığı ve sorumluluğun istihbaratın denetimini elinde bulunduran Meclis’te olduğu vurguladı.