Ana sayfa Logo Altı Müftüye nikah yetkisine TBMM’den onay

Müftüye nikah yetkisine TBMM’den onay

PAYLAŞ

Türkiye’de muhalefet partileri ve kadın örgütlerinin tüm tepkilerine rağmen müftülere nikah yetkisi veren kanun tasarısının 6’ncı maddesi, çarşamba gecesi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın haftalardır müftü nikahına karşı süren protestolara yönelik, “İsteseniz de istemeseniz de, bu yasa meclisten geçecek” dediği tasarının ilgili maddesinde, müftülere evlendirme memurluğu yetkisi veriliyor.

Meclis Genel Kurulu’ndan geçen yasa tasarısının 6’ncı maddesiyle, İçişleri Bakanlığının, evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebileceği kurumlar arasına il ve ilçe müftülükleri de ekleniyor.

Doğum bildirimi sözlü beyanla yapılabilecek

TBMM’deki “Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” görüşmelerinde şu ana kadar 20 madde onaylandı.

Tartışmalı yasa tasarısı, doğum bildirimlerine yönelik değişiklikleri de kapsıyor. Yasa tasarısının 5’inci maddesinin dördüncü fıkrasına göre, sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların doğum bildirimleri nüfus memurluklarına sözlü beyanla yapılabilecek.

Aynı zamanda doğum bildiriminde veli, vasi, kayyımın bulunmaması durumunda çocuğun büyükanne, büyükbaba ya da ergin kardeşleri veya çocuğu yanında bulunduranlar doğum bildirimi yapması sağlanıyor.

“Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”, müftü nikahına onay vermesi ve doğum bildirimine eklenen maddeler nedeniyle tartışma başlattı.

Başta kadın örgütleri olmak üzere farklı kesimler müftü nikahını laikliğe karşı bulurken, doğum bildirimlerindeki değişikliğin kız çocuklarına yönelik taciz, tecavüz ve erken evlendirme vakalarına karşı mücadeleye büyük zarar vereceği görüşünde.

Sosyal medyada büyük tepki

Kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndan oylanmasından önce başlayan protestolar sürüyor. #MüftülükYasasınaHayır etiketiyle uzun süredir sosyal medyada kampanya düzenleniyor.
Sosyal medyadaki en aktif kampanyalardan birini düzenleyen Kadın Meclisleri, tasarının TBMM Genel Kurulu’ndan geçmesine tepki gösterdi.