Ana sayfa Magazin Müjde Ar: 2.5 yıl hapsim var ağzımı çok fazla açamıyorum

Müjde Ar: 2.5 yıl hapsim var ağzımı çok fazla açamıyorum

PAYLAŞ

Türkiye‘nin bir çok ilinde aynı anda düzenlenen 12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin açılışı, önceki akşam Şişli Kent Kültür’de düzenlenen geceyle açıldı.

‘Kibar Feyzo’ filminin gösterildiği geceye onur konuğu olarak katılan Müjde Ar, “Kibar Feyzo çekeli 40 yıl olmuş. 1978 yılı adı geçen Harran köyü 65 derece bir sıcak. 2.5 ay kaldık. Sefaletin dibine vurduk orada. Adile Naşit ile bir öğretmenevi gibi bir yer vardı, öğretmen de yok zaten. Bizi bir odaya aldılar. İki demir yatak ve bira kutuları içinde ayaklarında su vardı. Bunlar ne dedim, ‘Abla bunlar fare için akrep için bildiğin her şey için’ dedi. Rahmetli Adile Naşit de sinekten bile korkardı. Birbirimiz dürtüp ne geldi diye soruyorduk. Filmi böyle bitirdik. Ben de çok güzel anılar var. Bana dediler ki sen çok dişisin köy kadını olamazsın dediler Arzu Film’den tırnaklarımı kopara kopara aldım. Bence Kibar Feyzo, tam tamına bir başkaldırının filmidir, isyanın filmidir. Ve feodalitenin altında ezilen insanların hikayesidir” dedi.

BirGün’de yer alan habere göre, Kibar Feyzo’nun eskimeyen bir film olduğunu ve bugün de aynı heyecanla izlenileceğini söyleyen Müjde Ar, ‘Düzen değişmiş midir. Değişmemiştir. Aynı acımasız devam etmemektedir. Ama ben biliyorum ki, totaliter düzenler insanları ne kadar kul olarak görürlerse görsünler, sonunda yıkılmaya mahkumlardır. Ben KHK’lı değilim ama ben de televizyonda yaptığımız 4 kadın programından ötürü ekranlardan kovulmuştum. İyi ki kovmuşlar. 2.5 yıl da hapsim var ağzımı çok fazla açamıyorum ama aşağı yukarı neler söyleyeceğimi tahmin ediyorsunuzdur. Şimdi benim eşimden dolayı iki tane çok sevdiğimiz torunlarımız var Deniz ve Onur Ercan. Defalarca Kibar Feyzo seyrediyorlar her cumartesi-pazar… Sonra da bana dönüp diyorlar ki ‘yaa babaanne ‘aganın pokunun üstüne pok olir mi?’. Ben de onlara her zaman aynı cevabı veriyorum, ‘Olur hem de çok iyi olur’ dedi. Bu sözleri ise salonda kahkahalara neden oldu. Müjde Ar’a ödülünü Disk Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu verdi.