Ana sayfa Editörden Mumay: Esad’ı daha birkaç ay önce Moskova’da imzaladığınız anlaşmayla siz meşrulaştırmadınız mı?

Mumay: Esad’ı daha birkaç ay önce Moskova’da imzaladığınız anlaşmayla siz meşrulaştırmadınız mı?

PAYLAŞ

ABD’nin füze saldırısının ardından, Ankara’nın Trump’ın yanında yer aldığı ve operasyonu desteklediği açıklamaları eleştiren BirGün yazarı Bülent Mumay, Rusya’yla imzalanan anlaşmaları hatırlattı. Mumay, ” Esad’ı daha birkaç ay önce Moskova’da imzaladığınız anlaşmayla siz meşrulaştırmadınız mı? “Arkasında durduğunuzu” ilan etmediniz mi o anlaşmayla?” dedi.

Mumay’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Pratikte yaşananlar, elbette ülkelerin dış politikada atacağı adımları değiştirebilirdi. Satranç tahtasından çok borsa grafiği seyri gösteren Ortadoğu bataklığında, elbette kırmızı çizgilerden söz etmek mümkün olamazdı. Ama bütün bu “değişken”lere rağmen Türkiye’nin sergilediği “kıvraklığı” ne diplomasi, ne de Ortadoğu’nun koşullarıyla açıklamak mümkün.

Açalım… İdlib’de aralarında çocukların da olduğu 100 kişinin kimyasal saldırıyla can vermesi, gerçekten kan dondurucu nitelikteydi. “Olağan şüpheli” Esad rejimiydi elbette. Saldırıyı gerçekten Şam yönetiminin mi yaptığı, yoksa muhaliflerin kimyasal depolarına yapılan saldırıyla mı vahşetin yaşandığını öğrenmek belki asla mümkün olmayacak. Çünkü malum, “savaşta önce gerçekler ölüyor.”

Türk Dışişleri’nin gördüğü en “kifayetsiz muhteris” bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2016 Aralık ayında Moskova’da Rus ve İranlı meslektaşıyla imzaladığı anlaşmada, “Suriye’nin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünü” resmen tanıdığını kabul ediyordu. Anlaşmayı imzalarken Türk askeri o egemenlik alanlarında operasyon yürütmüyormuş gibi… Bir de, Türkiye’de laikliğe bakışı belli olan iktidarın bakanı, “seküler bir devlet olarak Suriye Arap Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını” destekleyeceğini dünya aleme duyurduk. Vahşetini devlet televizyonumuzdan duyurduğumuz, meydanlarda “katil” diye andığımız “Esed”in egemenliğini resmen tanımış olduk.

İkiyüzlü siyasetin bu kadarına pes demekten bir çare yok… Yazının orta yerinde bahsettiğimiz soruyu yöneltelim:

– Yüzbinlerin ölümünden sorumlu Esad’ı daha birkaç ay önce Moskova’da imzaladığınız anlaşmayla siz meşrulaştırmadınız mı? “Arkasında durduğunuzu” ilan etmediniz mi o anlaşmayla? O imzaladığınız anlaşmayla, bugün timsah yaşı döktüğünüz çocukların kanları sizin elinize de bulaşmadı mı?