Ana sayfa Editörden Mumay: “Kardeşi darbecilikle yargılanıyor, abisi partinin 2 numaralı koltuğunda”

Mumay: “Kardeşi darbecilikle yargılanıyor, abisi partinin 2 numaralı koltuğunda”

PAYLAŞ

15 Temmuz iddianamesine değinen BirGün yazarı Bülent Mumay, iddianamede darbeyi yapan konseyin ilk üç isminden birisinin AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin kardeşi Mehmet Dişli olduğunu hatırlattı.

Mumay’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Dünkü gazetelerde okumuşsunuzdur. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz Darbe Girişimi’ne ilişkin soruşturmasını tamamladı. “Yurtta Sulh Konseyi”nin 37 üyesi ile Fethullah Gülen hakkında 2988 kez müebbet istendi. İddianamede 15 Temmuz ihanetine ilişkin ilginç detaylar veren savcıya göre, konseyin ilk üç ismi, Akın Öztürk, İlhan Talu ve Mehmet Dişli.

Tümgeneral Mehmet Dişli’yi anımsarsınız. AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin kardeşi. Darbecilikle suçlanan Dişli tutuklu olarak yargılanıyor, ağabeyi ise halen, Türkiye’yi yöneten partinin 2. numaralı koltuğunda oturuyor.

Suçların şahsiliği ilkesi, hem hukuk hem de basın etiği açısından önemli. Kardeşinizin darbeci olması elbette sizi bağlamaz. Ama devirmek isteyen kardeşiniz, devrilmek üzere olan sizseniz, suçun şahsiliği ilkesinden söz etmemiz pek mümkün değil. Dünkü iddianame haberini okuyunca, aklımıza ister istemez Erdoğan’ın Şaban Dişli’ye darbeden önce sorduğu soru geldi haliyle: “Kardeşinin FETÖ’cü olduğuna ilişkin bir not var… Ne diyorsun?”
AKP’li Şaban Dişli, “Söz konusu bile olamaz. Olursa intihar ederim” yanıtı vermişti. Evet, henüz mesele iddianame aşamasında. Ama olur da yargılama sonrasında kardeşi darbecinin darbeciliği tescillenirse, AKP’li ağabey sakın intihar etmesin.
Hele ‘15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden, asla!

Yazının tamamı için…