Ana sayfa Editörden Mumay: Wikipedia’yı kapatanlar, acaba neden IŞİD’in yayın organlarına erişimi tamamen kesmezler?

Mumay: Wikipedia’yı kapatanlar, acaba neden IŞİD’in yayın organlarına erişimi tamamen kesmezler?

PAYLAŞ

BirGün yazarı Bülent Mumay, dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi Wikipedia’nın, Türkiye’i IŞİD’le ilişkili gösterdiği gerekçesiyle erişime kapatılması kararına tepki gösterdi. Türkiye’de IŞİD propagandası yapan yayın organlarına erişmenin mümkün olduğunu hatırlatan Mumay, “Peki bir suçlamaya tepki gösterip ansiklopediyi tamamen kapatanlar, acaba neden IŞİD’in yayın organlarına erişimi tamamen kesmezler?” dedi.

Mumay’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Devlet, isminin IŞİD ile yan yana anılmasına karşı elbette bir şey yapmak isteyebilir. Peki bir suçlamaya tepki gösterip ansiklopediyi tamamen kapatanlar, acaba neden IŞİD’in yayın organlarına erişimi tamamen kesmezler? IŞİD’in yayın organları Dabıq, Amaq ve Konstantiniyye’ye neredeyse tek tıkla erişmek mümkün.

Türkiye’yi terör örgütüyle bir göstermek yasak da, Ankara Garı, İstanbul Havalimanı ve Reina Katliamı gibi ülkemizde çok sayıda kanlı eyleme imza atanların propaganda yapması serbest mi?

Önce AKP’li vekilin ağzından “terör örgütü değil” denen, sonra “öfkeli gençler” olarak tanımlanan, akabinde “kokteyl örgüt” adı verilen katil sürüsüne karşı, nihayet Fırat Kalkanı Operasyonu bile yapmıştık. Türkiye’yi suçlayan birkaç makale yüzünden Wikipedia’yı kapatıyoruz da, onlarca yurttaşımızı öldürenlerin propagandasına neden ‘kalkan’ oluyoruz?

Bir de… Hani Türkiye’den Wikipedia’ya erişimi kapatanlar: Türkiye’yi IŞİD’e destek verir gibi gösteren makalelere, biz hariç tüm dünyanın hâlâ eriştiğini biliyorsunuz, değil mi?

Yazının tamamı için…