Ana sayfa Editörden Mumcu: Bir insan neyin karşılığında kendini bu hallere düşürür akıl alır gibi...

Mumcu: Bir insan neyin karşılığında kendini bu hallere düşürür akıl alır gibi değil

PAYLAŞ

Cumhuriyet yazar Özgür Mumcu, istifaya zorlanan AKP’li belediye başkanlarının siyasi aşağılanma ve haysiyet yıkımına maruz kaldıklarını söyldi.

Buna rağmen söz konusu başkanların çıkıp açıklama yaptıklarına dikkat çeken Mumcu yazısında, “insan nasıl çıkar da hiçbir şey olmamış gibi açıklama yapabilir? Bunları anlamamız mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Mumcu’nun yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Bir insan neyin karşılığında kendini bu hallere düşürür akıl alır gibi değil.

Hangi siyasi ikbal, hangi çıkarlar, hangi bağlantılar insanları kendilerine bu şekilde muamele yapılmasına rıza göstermeye iter?
Böylesine bir siyasi aşağılanma ve haysiyet yıkımından sonra insan nasıl çıkar da hiçbir şey olmamış gibi açıklama yapabilir?
Bunları anlamamız mümkün değil.
Belediye başkanlarının “istifalarını” kamuoyuna açıklamak zorunda kalan AKP MYK’sinin işi zor. Ne diyecekler mesela? İşlerini daha da zor kılan etken, görevlerini Sayın Erdoğan’ın arzuladığı gibi yerine getiremezlerse kendilerinin de kovulacaklarını bilmeleri.
Sayın Erdoğan yıpratıcı ve kararlı bir siyasetçi. Ancak bu defa bu özelliklerini partisine karşı kullanıyor. Bu süreç AKP’yi zayıflatacaktır. Bakalım Cumhurbaşkanı’nı güçlendirecek mi?

Yazının tamamı için…