Ana sayfa Editörden Mumcu: Sayın Erdoğan’ın Gezi’yi şikâyet ettikleri abad olmalarıyla meşhur değildir

Mumcu: Sayın Erdoğan’ın Gezi’yi şikâyet ettikleri abad olmalarıyla meşhur değildir

PAYLAŞ

Princeton Üniversitesi’nden Profesör Jan- Werner Müller’in, “Popülist liderleri diğerlerinden ayıran en önemli unsur gerçek milleti sadece kendi taraftarlarından ibaret göstermeleridir” şeklindeki sözleriyle yazısına başlayan Cumhuriyet yazarı Özgür Mumcu, Erdoğan’ın Pazar günü Ensar Vakfı’nın programında 15 Temmuz’da sokaklara çıkanlarla Gezi protestolarına katılanları karşılaştırdığı konuşmasını hatırlattı. Mumcu, Erdoğan’ın bu konuşmasıyla Gezi eylemlerine katılanları kısa yoldan vatanını ve milletini sevmeyenler şeklinde tanımlandığını söyledi.

Erdoğan’ın Gezi eylemleri sırasında katıldığı Türkçe Olimpiyatları’nda yaptığı konuşmada, Gezi proestocuları ve Cemaat mensuplarını karşılaştırdığını da hatırlatan Mumcu, “Sayın Erdoğan’ın Gezi’yi şikâyet ettikleri abad olmalarıyla meşhur değildir.” dedi.

Mumcu’nun yazısının ilgili kısmı şöyle:

Gezi eylemleri sırasında da Sayın Erdoğan, Gezi’ye katılanları şikâyet etmişti. Ancak o vakitler Ensar Vakfı’nın yıldızı bu denli parlamamıştı. Eğitim işlerine ağırlıklı olarak Gülen cemaati bakmaktaydı. Gezi’nin üçüncü haftasında bu cemaatin düzenlediği Türkçe Olimpiyatları’nda konuşan Sayın Erdoğan, Gezicilerle cemaatçileri kıyaslayarak şöyle demişti:

“Bir tarafta öfke vardı, nefret vardı, şiddet ve çatışma vardı. Diğer tarafta barış vardı, merhamet vardı, dostluk, dayanışma, kardeşlik vardı.”

Çoğu bugün “FETÖ”den içeride olan Emniyet görevlilerinin şiddetini ise “polisimiz destan yazdı” ve “emri ben verdim” sözleriyle karşıladığı da herhalde hâlâ hafızalardadır. Peki, Sayın Erdoğan’ın, Gezicileri cemaatçilerle kıyaslayan konuşmasını yaparken onu televizyonda izleyen Fethullah Gülen fotoğrafının bir Zaman gazetesi yazarı tarafından Twitter’da paylaşıldığını hatırlayan var mı?

Geçen pazar Sayın Erdoğan’ı dinleyenlere küçük bir hatırlatma olsun bu yazı. Bundan dört sene evvel işte yine bu Gezicileri cemaatçilere şikâyet ediyordu. Zannetmeyin ki konumunuz sağlamdır ve işleriniz hep böyle tıkırında işleyecektir. Sayın Erdoğan’ın Gezi’yi şikâyet ettikleri abad olmalarıyla meşhur değildir.

Yazının tamamı için…