Ana sayfa Editörden Mumcu: Tek taraflı bağımsızlık ilanı, Türkiye’ye askeri müdahale hakkı vermez

Mumcu: Tek taraflı bağımsızlık ilanı, Türkiye’ye askeri müdahale hakkı vermez

PAYLAŞ

Tüm ülkelerin karşı çıkmasına rağmen zamanında gerçekleşen Kuzey Irak referandumu ve Türkiye’nin tepkilerine değinen Cumhuriyet yazarı Özgür Mumcu, Uluslararası hukuka göre tek taraflı bağımsızlık ilanının, Türkiye’ye askeri müdahale hakkı vermeyeceğini söyledi.

Mumcu, “Önemli olan “ulusal çıkar”ın tespitinde demokratik bir tartışma ortamının sağlanması ve ülkenin uzun vadeli dış politikasının gündelik çalkantılara feda edilmemesi. Maalesef manzara öyle değil” diye yazdı.

Özgür Mumcu’nun yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Uluslararası hukuka göre salt tek taraflı bağımsızlık ilanı, Türkiye’ye askeri müdahale hakkı vermez. Lozan ya da Ankara antlaşmalarının bu şekilde yorumlanması kamuoyunu yanıltıcı nitelikte. Ancak müdahale yönünde bir Güvenlik Konseyi kararı verilirse kolektif güvenlik mekanizması, Türkiye’ye karşı askeri bir saldırı gerçekleşirse meşru müdafaa hakkı kapsamında kuvvet kullanma hakkı doğacaktır. Bu iki klasik durum haricinde Bağdat hükümetinin onayı da Türkiye’ye askeri müdahale imkânı açar. Zannederim sınırda Irak ve Türk askerlerinin beraber fotoğraf vermeleri taraflara bu ihtimali hatırlatmak amacını taşımakta.

Bu meselenin uluslararası hukuk açısından kısa bir özeti. Bölge güvenliği, enerji politikaları, muhtemel bir bağımsızlık ilanının iç politikaya etkileri vs. uzun süre ve asla hamasete kapılmadan değerlendirilmesi gereken alanlar.

Önemli olan “ulusal çıkar”ın tespitinde demokratik bir tartışma ortamının sağlanması ve ülkenin uzun vadeli dış politikasının gündelik çalkantılara feda edilmemesi. Maalesef manzara öyle değil.

Yazının tamamı için..