Ana sayfa Editörden Mumcu: Toplum hayatından aforoz edilmiş bunca insan varken toplumsal istikrar bir hayaldir

Mumcu: Toplum hayatından aforoz edilmiş bunca insan varken toplumsal istikrar bir hayaldir

PAYLAŞ

KHK’ların amacı dışında kullanıldığını ve ülkenin benzeri görülmemi bir ihraç dalgasıyla sarsıldığını söyleyen Cumhuriyet yazarı Özgür Mumcu, ihraç edilenlere hukuk yollarının kapalı olduğunu hatırlatara, toplumsal hayattan aforoz edilmiş bunca insan varken toplumsal istikrarın hayal olduğunu söyledği.

Mumcu’nun yazısının ilgili kısmı şöyle:

Memleketimiz, Cumhuriyet tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir ihraç dalgası ile sarsılıyor. OHAL KHK’lerinin OHAL ile ilgisi kalmadı. İhraç edilenlerin büyük bir çoğunluğunun ise 15 Temmuz darbe girişimiyle yakından uzaktan bir irtibatı yok.
İhraç edilenlere hukuk yolları kapalı. Sağlık sigortaları, emeklilik hakları yok. Pasaportlarına el konuluyor. 100 binden fazla kamu görevlisi ihraç edildi.
….
Çaresiz bırakılmış, hak arama yolları kapatılmış, toplum hayatından aforoz edilmiş bunca insan varken toplumsal istikrar bir hayaldir.
İtibarlı bir devlet, OHAL KHK’leriyle kış lastiği düzenlemesi getirmek, evlilik programlarını yasaklamak gibi gülünçlüklere düşmez. Mülkün temelinin adalet olduğunu bilen bir devlet, hukuki güvenlik ilkesini yerle bir ederek, hukuk devletini ortadan kaldırma pahasına insanları savunmalarını dahi almadan görevlerinden ihraç etmez. Kendine güvenen bir devlet, dünyada en çok gazeteci hapseden bir ülke olmaya katlanamaz.
Baskıcılık, keyfilik, hukuksuzluk zayıf ve her türlü manipülasyona açık devletlerin ortak özellikleridir.

Yazının tamamı için…