Ana sayfa Editörden Mumcu: Uganda ve Malawi’de açıklanmasında sakınca olmayan bilgiler bizde neden saklanmaktadır?

Mumcu: Uganda ve Malawi’de açıklanmasında sakınca olmayan bilgiler bizde neden saklanmaktadır?

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanlarının sayısı ve aldıkları maaşlara ilişkin soruya, Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığı’nın verdiği, “Kamuoyunu ilgilendirmiyor” cevabını eleştiren Cumhuriyet yazarı Özgür Mumcu, Uganda, Malawi, Güney Afrika ve Güney Suda gibi ülkelerdeki benzer olayları hatırlattı. Tüm bu ülkelerin Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye’den yukarıda olduğunu söyleyen Mumcu, “Uganda ve Malawi’de açıklanmasında sakınca olmayan bilgiler bizde neden devlet sırrı gibi saklanmaktadır?” diye yazdı.

Mumcu’nun yazısının ilgili kısmı şöyle:

Bütün bunları bana yazdıran Cumhuriyet gazetesi muhabirinin Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığı’na Bilgi Edinme Kanunu kapsamında sorduğu soruya aldığı yanıt. Soru basit: “Kaç danışman var ve maaşları ne kadar.” Yanıt daha da basit “Sana ne”.
Haksızlık ettim yanıt şöyle: “Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır.”
Yani Türk kamuoyunun Uganda, Malawi, Güney Afrika hatta neredeyse Güney Sudan kamuoyu kadar değeri yok.
“Milletin adamı”nın Halkla İlişkiler Başkanlığı milletten neden kaçmaktadır? Ne gizlenmektedir?
Uganda ve Malawi’de açıklanmasında sakınca olmayan bilgiler bizde neden devlet sırrı gibi saklanmaktadır?
Danışmanlarınız kim ve ne kadar maaş alıyorlar?
Malawili ve Ugandalı başkan danışmanlarının kimliğini ve maaşını bilip ülkemizdekini bilemememiz bir hayli tuhaf değil mi?
Türkiye’nin itibarını çiğneyen bu yanıtı veren Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığı’nın amacı milletten bilgi saklamak ve ülkemizi Üçüncü Dünya diktatörlüklerinden aşağı seviyede göstermek midir? Sayın cumhurbaşkanı herhalde bu konuya bir açıklık getirecektir.

Yazının tamamı için..