Ana sayfa Gündem Munzur’u talana açacak proje: Toplumsal yapı çökertilmek isteniyor

Munzur’u talana açacak proje: Toplumsal yapı çökertilmek isteniyor

Dersim'in Ovacık ilçesinde bulunan ve Alevilerin kutsal olarak kabul ettiği Munzur Gözeleri'nde çevre düzenlemesi adı altında yapılmak istenen yapılaşmaya tepkiler devam ediyor.

PAYLAŞ

Munzur Gözeleri‘nin çevre düzenlemesi adı altında yapılaşmaya açılmasına tepki gösteren Demokratik Alevi Derneği (DAD) Genel Merkez yöneticisi Hüseyin Ozan, projenin bölgedeki tarihsel hakikatin imhasına yönelik bir girişim olduğunu, asıl amacın bölgedeki toplumsal yapıyı çökertmek olduğunu söyledi.

“Türkiye’nin dört bir yanına baktığımız zaman sistematik bir saldırı vardır. Kapitalist modernist zihniyet doğayı sadece kaynak ve meta olarak algılamakta, bu bağlamda ilişkilenmektedir” diyen Ozan, AKP iktidarının halkların inanç ve değerlerine yönelik bilinçli bir yıkım politikası yürüttüğünün altını çizdi.

PROJE, MUNZUR’U TALANA AÇIYOR

Ozan, projenin Munzur’un talana açılması anlamına geldiğinin altını çizerken Alevilerin tarihsel yaşam alanlarının unutturulmak tahrip edilmek istendiğini ifade etti:

“Munzur babanın seçilmesi bölge toplumunda atfedilen önem nedeniyledir. Ticari bir faaliyet gibi proje devreye sokulurken aslında sinsi bir politika izlenmektedir. Amaç sadece buradan kar elde etmek değil, asıl olan burada bölgedeki toplumsal yapının çökertilmesidir. Bölgedeki kutsal mekânlar bölge halkının toplumsallaşmasının en temel dinamiklerindendir” dedi.

Söz konusu Kürt halkı ve Alevilerin yaşam alanları olduğu zaman birçok ekolojistin duyarsız olduğunu vurgulayan Ozan, “Bu tutum kabul edilemez. Ekolojistler sadece bu ülkenin değil dünyanın neresinde bir problem varsa orasıyla ilgilenmek ve güç katmak zorundadırlar. Ama sanırım resmi ideolojinden tam kopuşu sağlayamadıkları için bulundukları yerde samimi durmuyorlar. Hasankeyf  binlerce yıllık bir insanlık tarihiydi, katledildi. Daha dün Lice’de yangın çıktı, canlılar yok edildi.  Aynı insanlık suçu Ege sahillerinin kapitalist talana açılmasıyla da işlenmektedir. Buradaki çam ağacı bizi ilgilendiriyor oradaki meşe ağacı da buradaki tüm canları ilgilendirmelidir. Ülkemizin yaşam alanlarının tamamını sahiplenmek, savunmak herkesin ortak görevidir” ifadesinde bulundu.

Alevilerin, en önemli inanç alanlarından olan Munzur gözelerinin piknik alanlarına çevrilmesine izin vermeyeceklerini aktaran Ozan, “Topraklarımızın ve kutsallarımızın her zerresini savunmak gibi bir sorumluluğumuz var. Kutsal mekânlarımız, değerlerimiz saldırı altındadır” diyerek saldırılara karşı duyarlılık çağrısı yaptı.