Ana sayfa Editörden Murat Belge: 15 Temmuz’da gerçekten ne olduğunu anlamış değiliz

Murat Belge: 15 Temmuz’da gerçekten ne olduğunu anlamış değiliz

PAYLAŞ

T24 Yazarı Murat Belge 15 Temmuz darbe girişiminde gerçekten ne olduğunu anlamadıklarını söyledi. Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında bir iletişimden bahsedilmemesine rağmen fail olarak aynı kesimi işaret etmelerine değinen Belge, “Sunulan anlatılar var. Son derece öznel, inandırıcı değil; yorumlar var, onlar da bilgi temelinden yoksun.” ifadeleirini kullandı.

Belge’nin yazısının ilgili kısmı şöyle:

“15 Temmuz’da ne oldu?” sorusuna iktidarın verdiği, bir “anlatı” biçimini alan bir karşılık var. Ama olayı herkes başka bir mekânda yaşadığı için, bu anlatı içinde de bazı uyuşmazlıklar, hattâ çelişkiler, vurgu farkları vb. olabiliyor.

O akşam, televizyonlardan, kural dışı işler olduğunu anladıktan bir süre sonra, Başbakan Binali Yıldırım’ın sözlerini duyduk. Yıldırım’ın bu sözleri neredeyken söylediği bize söylenmediği için, bilmiyorduk. Daha sonra ilk belirtilerden sonra karayolundan Ankara’ya giderken yön değiştirip Kastamonu’ya gittiğini, bu sözleri orada söylediğini öğrenmiştik. O konuşmasında Yıldırım olayın “fail”i hakkında çok açık konuşmamış, “malûm yapı” demişti.

Bu “ibare” çok geçmeden Cumhurbaşkanı’nın Marmaris’in oralardan verdiği ilk demeçte de yankılandı: “Malûm yapı,” “bilinen yapı” vb. Cumhurbaşkanı olayı MİT Başkanı ya da Genelkurmay Başkanı’ndan değil, eniştesinden öğrendiğini söylemişti. Bu zaten başlı başına çok ilginç: Acaba girişimde bulunanların “ordu içine örgütlenmiş bilinen yapı” olduğunu da eniştesi mi haber verdi? Öyle olduysa, zaten eniştenin MİT’ten geri kalır yanı yok.

İktidarın bize sunduğu “15 Temmuz anlatısı”nda Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında bir iletişimin sözü geçmiyor, ama ikisi de ilk iş “malûm yapı” diyerek söze başlıyorlar. Darbe yapmakla, en azından girişiminde bulunmakla maruf Silâhlı Kuvvetler, yani “mahut yapı” değil de, “malûm yapı…” Bu, hemen olaylar başlarken erişilmiş bir “bilgi” mi? Yoksa önceden böyle bir hazırlıktan, hazırlığı yapanların kimliğinden haber alınmış olmasının sonucu mu?

Neyse, konu 15 Temmuz’du genişledi. 15 Temmuz’da gerçekten ne olduğunu anlamış değiliz, muhtemelen daha uzun süre de anlayamayacağız. Sunulan “anlatılar” var. Son derece öznel, inandırıcı değil; yorumlar var, onlar da “bilgi” temelinden yoksun. Şimdi birer ikişer duruşmalar başlıyor; belki oralardan “bilgi” gelir. Ama bu belirsizlik ve bu “karanlıkta vuruşma” hali daha epey süreceğe benzer.

Yazının tamamı için…