Ana sayfa Editörden Murat Belge: AKP iktidarı bütün popülist-faşist siyasî hareketlerin yaptığını yapıyor

Murat Belge: AKP iktidarı bütün popülist-faşist siyasî hareketlerin yaptığını yapıyor

PAYLAŞ

AKP’nin toplumu ‘bizimkiler’ ve ‘onlar’ olmak üzere ikiye böldüğünü söyleyen T24 yazarı Murat Belge, bunu yaparken ‘millet’ kavramına kendine özgü anlamlar yüklendiğine dikkat çekti. Belge, Erdoğan’ıve AKP’yi sevenler ve destekleyenlerin ‘millet’; karşı olanların ise ‘millet-dışı’ olarak tanımlandığını söyledi.

Murat Belge’nin, “Millet” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

AKP iktidarı bütün popülist-faşist siyasî hareketlerin yaptığını yapıyor: Bulunduğu toplumun halkını ‘bizimkiler’ ve ‘onlar’ olarak bölüyor. Burada bunu yapmakta işe yarar kelime ‘millet.’

‘Millet’ var, bir de ‘millet-olmayanlar’ var. ‘Kim bunlar?’ diye sorarsan, cevabı son derece basit: Tayyip Erdoğan’ı ve AKP iktidarını sevenler ve destekleyenler ‘millet’; tabii öyle yapmayanlar da ‘millet-dışı’ (yani şu sırada yüzde 49,5 oranında olanlar millet değil).

Bakın bu adamların yazdıklarına, çizdiklerine, birkaç aydır ‘popülizm şöyledir, böyledir’ diye yazdığımız şeylerin ne kadar doğru ve geçerli olduğunu pratikleriyle pekiştiriyorlar. Bunu gün geçtikçe daha pervasız bir biçimde yapıyorlar.

Erdoğan ve AKP iktidarını eleştiriyorsanız, ‘Türk milleti”ne (‘rabia’ vb.) düşmansınız ve dış dünyadaki ‘Türk düşmanları’nın emriyle hareket ediyorsunuz. Kimdir onlar, niçin düşmandır, ne yapmak isterler, belli değil ve zaten belli olmaması gerekiyor. Tanımsız, esrarengiz varlıklar olacaklar ki (‘üst akıl’ gibi) her durumda her kalıba uydurulabilsin, ‘İşte, onlar yaptı’ denebilsin.

Yüzyıllardan beri, her ‘yabancı’nın aynı zamanda ‘düşman’ olduğunu iddia eden, ‘zenofobik’ bir ideolojiyle beslenmiş bir toplumda, böyle tanımlanan ‘birileri’ni ancak yok etmeyi düşünebilir insanlar. Büyük Reis’in ve çevresinin düşünülmesini istediği ve her gün teşvik ettiği de bu zaten.

Yazının tamamı için…