Ana sayfa Editörden Murat Yetkin: Gül, ‘Evet’ meydanına çıkmıyor diye ‘ihanet’ etmiş sayılıyor

Murat Yetkin: Gül, ‘Evet’ meydanına çıkmıyor diye ‘ihanet’ etmiş sayılıyor

PAYLAŞ

Hürriyet Yazarı Murat Yetkin, Başbakan Binali Yıldırım’ın Kayseri’de düzenleyeceği evet mitingine 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katılmamasını, “Zaman zaman hepimizin hataları olur, yanlışları olur ama hiçbir arkadaşımız, bu yol arkadaşlığına, bu davaya bilerek ihanet etmemiştir, etmez de” ifadeleriyle yorumlamasına, “AK Parti içinden çıkıp Türkiye’nin dışişleri bakanı, başbakanı, cumhurbaşkanı olmuş Gül, “Evet” meydanına çıkmıyor diye “ihanet” etmiş sayılıyor” dedi.

Yetkin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Hakan Çelik 1 Nisan akşamı CNN Türk’te Başbakan Binali Yıldırım’a soruyor: Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu acaba ne oy verir?
Diyebilirsiniz ki, “Hakan Çelik’e ne? Ayrıca Binali Yıldırım nereden bilsin?”. Ama soru haklıdır. Çünkü bir süredir Ankara kulislerinde, hem de bizzat AK Parti içinden, Gül, Davutoğlu ve (onu özellikle katıyorlar) Bülent Arınç’ın “Evet” vermeyeceği, “Hayır” cephesine çalıştığı lafları yayılıyor
Üstelik Başbakan 2 Nisan’da Gül’ün memleketi Kayseri’de konuşacaktır, Gül’ü de kürsüye davet etmiştir ama Gül katılacağını bildirmemiştir.
Dolayısıyla Hakan sorusunu sorar ve cevabını da alır:
– “Zaman zaman hepimizin hataları olur, yanlışları olur ama hiçbir arkadaşımız, bu yol arkadaşlığına, bu davaya bilerek ihanet etmemiştir, etmez de.”
Buradaki kilit sözcükler “ihanet” ve “bilerek” sözcükleri. Başbakan’ınki “sürç-i lisandan” çok “Allah söyletti” deyimiyle açıklanabilir belki.
Yani AK Parti içinden çıkıp Türkiye’nin dışişleri bakanı, başbakanı, cumhurbaşkanı olmuş Gül, “Evet” meydanına çıkmıyor diye “ihanet” etmiş sayılıyor, ama “bilerek” değil, bilmeden “hataları” ve “yanlışları” olacak türden.

Yazının tamamı için…