Ana sayfa Editörden Murat Yetkin: Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşü siyasetin akışını değiştirebilir

Murat Yetkin: Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşü siyasetin akışını değiştirebilir

PAYLAŞ

Geçtiğimiz Perşembe günü AK Parti’den Kılıçdaroğlu ve yürüyüşüne yönelik sert tepkilerin kesildiğini hatırlatan Hürriyet yazarı Murat Yetkin, bunun henüz açıklanmayan birkaç nedeninin olabileceğini söyledi.

Yetkin o nedenleri şöyle sıraladı:

“Birincisi, gerçekten bu kadar pasifist, hatta Gandivari bir eylemin 15 Temmuz gibi korkunç bir darbe girişimiyle bir tutulması muhtemelen AK Parti tabanında da fazla yankı bulmamış olabilir. İkincisi, sert çıkışlar KIlıçdaroğlu ve CHP’lileri de, onlara destek verenleri de caydırmadığı, tersine teşvik etti ve medyada daha fazla görünürlüğe yol açtığı değerlendirmesi yapılmış olabilir. Bu kadar sert sözlerden sonra ‘Araştırıp bakalım’ demek biraz da bunu gösteriyor. Üçüncüsü, bu sert sözler galeyana gelmeye fazlasıyla hazır başıboş unsurların Kılıçdaroğlu ve yürüyüşçülere saldırmasına neden olabilir ki, Allah etmesin böyle bir saldırı içeride ve dışarıda hiç istemediği halde hükümete fatura edilebilir.”

Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşünün Türkiye’de daha önce eşi olmayan bir eylem olduğuna dikkat çeken Yetkin yazısında şöyle devam etti:

“Siyasete rutin dışında bir nefes getirdiği kesin. Kılıçdaroğlu’nun bu nefesi CHP’yi dönüştürmeye, 2019 Kasımında yapılması beklenen seçimlerde oya tahvil etmesi mümkün olup olmadığını göreceğiz.

Ancak salt böyle bir eylem biçimini başlatmış olması dahi Türkiye’de siyasetin sürprizlere açık olduğunun bir başka göstergesi.

Unutmayalım ki Tayyip Erdoğan bir şiir okudu diye hapse atıldığında pek az kişi onun birkaç yıl sonra başbakan olacağını, daha sonra cumhurbaşkanı seçilip bütün yetki ve sorumluluğunu eline alacağını tahmin ederdi her halde. Ama nu hapse atanlar, o hapisteyken “Şiir okuyan adam” kasetlerinin el altından iki milyon sattığını hesap etmişlerdi.
Belki de Erdoğan bunu hatırlamıştır. Kim bilir?”

Yazının tamamı için…