Ana sayfa Editörden Murat Yetkin: Mevcut tablo ne yazık ki iç açıcı olmaktan uzak

Murat Yetkin: Mevcut tablo ne yazık ki iç açıcı olmaktan uzak

PAYLAŞ

Son dönemde özellikle Kuzey Suriye’de ABD ve Rusya ekseninde yaşanan tartışmalara değinen Hürriyet yazarı Murat Yetkin, Türk dış politikasının ciddi bir duraklama döneminde olduğunu yazdı. Yetkin, bundan sonra ne olacağını ise Erdoğan-Trump görüşmesinin belirleyeceğini söyledi.

Murat Yetkin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Aslı’na bakarsanız Türkiye’nin dış siyasi ilişkileri bir süredir gerilemekte.
İlişkiler en son 1999’da Abdullah Öcalan’ın ABD desteğiyle yakalanması ve aynı yıl Türkiye’nin AB üye adaylığının tanınması ile tırmanışa geçmişti.
Bu tırmanış Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı, ekonominin de dümeninde olan Ali Babacan’ın dışişleri bakanı olduğu 2009’a dek devam etti; Türkiye’nin Irak Kürt özerk hükümeti ve Ermenistan ile dahi ilişki kurduğu bir dönemdir.
Sonra, Arap Baharı ve Suriye savaşının da etkisiyle gerileme başladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu döneminde Türkiye’nin dış politika hedeflerinin daha iddialı hale gelmesi, bugüne dek bu hedeflere yaklaşılmasını sağlamadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu döneminde Türkiye’nin dış politika hedeflerinin daha iddialı hale gelmesi, bugüne dek bu hedeflere yaklaşılmasını sağlamadı.
Erdoğan’ın 16 Nisan referandumu yoluyla Türkiye’deki tek karar mekanizması haline gelmesi Türkiye’nin güvenlik ve dış politikasına fayda sağlayacak mı?
Türk dış politikası halen ciddi bir duraklama dönemindedir.
Bundan sonra ne yöne doğru devam edeceğini görmek için Erdoğan-Trump görüşmesi bir gösterge olabilir ama asıl Eylül’deki Almanya seçimleri ardından (Angela Merkel kazansa da kazanmasada) AB ile ortaya çıkan dengeler sonrası manzara daha açık görülecek. Mevcut tablo ne yazık ki iç açıcı olmaktan uzak.

Yazının tamamı için…