Ana sayfa Editörden Murat Yetkin: Rakka oyunu Türkiye’siz kuruluyor

Murat Yetkin: Rakka oyunu Türkiye’siz kuruluyor

PAYLAŞ

Hürriyet Yazarı Murat Yetkin, Rakka oyununun Türkiye’siz kurulduğunu söyledi. Türkiye, ABD ve Rusya genelkurmay başkanlarının 7-8 Mart günleri Antalya’da yaptığı görüşmeye ilişkin detaylar veren Yetkin, Antalya görüşmesinin YPG’yi bir kenara itip Rakka’ya muhaliflerle devam edilmesine yaprdımcı olmadığını söyledi.

Yetkin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Ankara diplomatik kulisinde bugünlerde kulaktan kulağa yayıldığına göre, Amerikan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford’un bu plana sıcak bakmadığı belli olunca Rusya Genelkurmay Başkanı Gerasimov’un Akar’a doğru eğilip, yarı şaka, Türkiye’nin Suriye’den çıkma zamanının geldiğini söylediği iddiasını teyit etmek mümkün değil.
Ama 10 Mart’ta, yani Antalya toplantısından iki gün sonra varlığını Rusya’nın desteğine borçlu olan Suriye’deki Beşar Esad rejimi Türkiye’yi Birleşmiş Milletlere şikâyet etti ve topraklarından çıkmasını istedi.
Üstelik Cumhurbaşkanı Erdoğan 9-10 Mart’ta Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le Moskova’da bir dizi anlaşma imzaladığı sırada.
Aynı gün ne oldu hatırlıyorsunuz değil mi? ABD’den iki açıklama geldi.
Birincisi ABD Dışişleri, YPG ile devam edeceklerini ve YPG’yi PKK gibi bir terör örgütü görmediklerini söyledi.
ABD Merkezi Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM ise Suriye’ye 400 kişilik bir topçu birliği sevk ettiğini açıkladı; bu ABD’nin Suriye harekâtına sevk ettiği ilk parti ağır silah oldu.
Özetle, Antalya toplantısı ne ABD, ne de Rusya’yı Suriye’de IŞİD’e karşı savaşta YPG’yi bir kenara atıp, Türkiye ve Türkiye’nin desteklediği muhalif güçlerle devam etmeye ikna etmiş görünmüyor.

Akar ise hem ABD hem Rusya’dan şimdiye kadar olan bütün hazırlıklarını çöpe atıp Ankara’nın planını benimsemelerini istiyordu.

Yazının tamamı için…