Ana sayfa Editörden Murat Yetkin: Türkiye siyasi tarihine damgasını vuran bir parti; 16 yılda geldiği...

Murat Yetkin: Türkiye siyasi tarihine damgasını vuran bir parti; 16 yılda geldiği nokta bu olmamalı

PAYLAŞ

HDP lideri Demirtaş’ın hapiste, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise casusluk suçlamasıyla karşı karşıya olduğunu hatırlatan Hürriyet yazarı Murat Yetkin, “Bu süreçte Cumhurbaşkanına siyasi rakiplerinin siyaset dışı yöntemlerle yoldan çekilmesinin işine yarayacağını söyleyen danışmanları, sosyal çevresi varsa etrafında, ne kendisine, ne Türkiye’ye iyilik yapıyorlar” diye yazdı.

Murat Yetkin’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün Antalya’da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na da hapis yolunun açılmasıyla sonuçlanması muhtemel suçlamalarda bulundu. AK Parti bugün 16’ıncı yılını ülkede siyasetin sertleştiği bir dönemde kutluyor.
Bir başka muhalefet lideri, HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş zaten aylardır terörizm suçlamasıyla tutuklu halde yargı karşısına çıkacağı günü bekliyor.
Diğer yandan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel başkanı Erdoğan ana muhalefet liderinin casusluk suçlamasıyla karşı karşıya kalabileceğini ima ediyor.
İşlerin o yönde seyretmesinin Türkiye için hiç iyi olmayacağına inandığım için istemem, ama 2015 seçiminde Erdoğan’a rakip olan iki siyasi parti liderinin böyle bir akıbetle karşılaşması ihtimali ne yazık ki ortaya çıkmış durumda.
….
16 Nisan referandumuyla getirilen yüzde 50 artı 1 koşulu Erdoğan’ı zorluyor, bunu zaten Cumhurbaşkanı bir haftadır ifade ediyor. Bir yandan parti içinde “temizliğe” gidip, diğer yandan yeni ittifaklar yoluyla oy artırmaya çalışmak kolay değil.
Bu süreçte Cumhurbaşkanına siyasi rakiplerinin siyaset dışı yöntemlerle yoldan çekilmesinin işine yarayacağını söyleyen danışmanları, sosyal çevresi varsa etrafında, ne kendisine, ne Türkiye’ye iyilik yapıyorlar. Kabul etmeyen etmesin, AK Parti Türkiye siyasi tarihine damgasını vuran bir parti; 16 yılda geldiği nokta bu olmamalı.

Yazının tamamı için…