Connect with us

Sürmanşet

ABD’de, ‘Müslüman Kardeşler terör örgütü kabul edilsin’ önerisi

Published

on

ABD’de Müslüman Kardeşler’in terör örgütü olarak sınıflandırılması ve yaptırım uygulanmasına yönelik tartışmaların yürütüldüğü bildirildi. Trump’ın danışmanlarının konuyu görüştüğü ve farklı görüşlerde oldukları belirtildi.

Reuters haber ajansının haberine göre, Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Micaael Flynn, Müslüman Kardeşler’in terör örgütü olarak sınıflandırılmasını ve örgüte yaptırım uygulanmasını önerdi. Konunun hassasiyeti nedeniyle adını gizli tutan Trump’ın geçiş süreci danışmanlarından biri açıklamasında, ‘konunun tartışıldığından haberi olduğunu ve kendisinin de Müslüman Kardeşler’in terör örgütü olarak sınıflandırılmasından yana görüş bildirdiğini’ ifade etti.

Aynı danışman Michael Flynn ve ekibinin terör örgütü listesine alınacak örgütler üzerinde görüştüğünü ancak bu konuda somut adımın ne zaman atılacağını bilmediği bilgisini verdi.
Yürütülen tartışmalarda Trump’ın diğer danışmanları ve aynı zamanda ekibindeki bazı ulusal güvenlik yetkililerinin Müslüman Kardeşler’in terör örgütü olarak sınıflandırılmasını istemedikleri ve örgütün birçok ülkede barışçıl bir yönde geliştiği argümanını öne sürdükleri bildirildi.

ABD’nin Müslüman Kardeşler’i terör örgütü olarak sınıflandırma kararı alması durumunda, IŞİD’e karşı mücadelede ABD’nin müttefiklerinden olan Türkiye ile ilişkileri karmaşık hale getirmesinden endişe ediliyor.

Müslüman Kardeşler Hareketi, Mısır’ın tarihi en eskiye dayanan İslami hareketi. Müslüman Kardeşler Arap Baharı’ndan sonra 2013 yılında ülkede terör örgütü olarak sınıflandırılmıştı. Müslüman Kardeşler, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde terör örgütü olarak kabul görüyor. (Deutsche Welle Türkçe)

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar