Ana sayfa Dünya Müslümanlar Köln’de terörü protesto etti

Müslümanlar Köln’de terörü protesto etti

PAYLAŞ

Kent merkezindeki Heumarkt meydanında toplanan kalabalık buradan topluca harekete geçti. “İslam adına” işlenen terör eylemlerinden rahatsızlık duyan yüzlerce Müslüman, Köln sokaklarından tüm dünyaya terörizme mesafeli oldukları mesajını verdi.

Gösteri yürüyüşünde Müslümanları, diğer din ve inançlardan çok sayıda kişi de yalnız bırakmadı. Siyasi partiler, sendikalar, sivil toplum kuruluşları, insani yardım örgütleri, Katolik ve Protestan kiliselerinden temsilciler Müslümanlarla birlikte omuz omuza yürüdü. Etkinliğe Köln Belediye Başkanı Elfi Scho Antwerpes, Köln Hristiyan Birlik Partisi CDU Başkanı Bernd Petelkau, Almanya Türk Toplumu Eş Başkanları Gökay Sofuoğlu ve Atilla Karabörklü de katıldı.

Kaddor: Eğer siz İslamcıların yolunu seçerseniz, dışlanırsınız

Deutsche Welle’den Tuncay Yıldırım’ım haberine göre, etkinliğin organizatörlerinden İslam bilimci Lamya Kaddor, bu denli geniş katılımlı bir gösteriyi düzenleme gerekçelerini şöyle dile getirdi: “Biz Müslümanlar, gençlerimize şu mesajı vermeliyiz: Eğer siz İslamcıların yolunu seçerseniz, dışlanırsınız. Tıpkı demokratik bir toplumda genç Neonazilerin yerlerinin olmadığı gibi.“

Kaddor, Müslümanların sürekli “Teröre mesafeliyiz“ mesajları vermelerinin yanında artık din adına öldürme yetkisine sahip olduğunu sananları toplumun dışına itmeleri gerektiğini ifade etti. Köln’de en yoğun Türk esnafın bulunduğu Keup Caddesi’nde faaliyet gösteren Esnaf Birliği’nin Başkanı Meral Şahin de bir konuşma yaptı. Şahin, “Allah adına cinayet işlenemez. Biz bunu kabul etmiyoruz” dedi.

Gökay Sofuoğlu DW Türkçe’ye verdiği demeçte, İslami terörizmin en çok Müslümanlara zarar verdiğini vurgulayarak, “Bu etkinliği İslam adına terör eylemlerinin yapılamayacağını vurgulaması bakımından önemsiyoruz ve destekliyoruz” dedi.

Türk Alman Akademisyenler Platformu (TD-Platform) Başkanı Handan Anapa da aptığı açıklamada, Almanya’daki Müslümanların terör eylemlerinden son derece rahatsız olduğunu söyledi. Anapa, “Bugün burada biz İslam adına işlenen terör eylemlerini onaylamadığımızı tüm dünyaya ilan ediyoruz“ diye konuştu.

DİTİB katılmadı

Almanya’da faaliyet gösteren çok sayıda Müslüman kuruluşunun öncülüğünde “Nicht mit uns” (Bizimle değil) sloganıyla düzenlenen yürüyüşe Liberal İslam Birliği ve Almanya Müslümanları Merkez Konseyi gibi kuruluşlar destek verirken, ülkenin en büyük İslami çatı kuruluşu Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) katılmadı.

“Müslümanları damgalar”

DİTİB yetkilileri gösteriye katılmama sebeplerinden biri olarak, Ramazan’da oruçlu insanlardan güneş altında saatlerce gösteri yapılmasını talep etmenin makul olmamasını gösterdi. DİTİB’den yapılan açıklamada ayrıca bu talebin özel olarak Müslümanlara yöneltilmesinin onları damgaladığı, uluslararası terörü Müslümanlara, onların cemaat ve camilerine indirgeyerek yanlış bir mesaj verdiği bildirildi.