Ana sayfa Gündem Müyesser Yıldız tutuklandı, İsmail Dükel serbest bırakıldı

Müyesser Yıldız tutuklandı, İsmail Dükel serbest bırakıldı

Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ve astsubay E.B tutuklanırken, Tele1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

PAYLAŞ

“Siyasal ve askeri casusluk” suçlamasıyla yürütülen soruşturma kapsamında dört gün önce evleri basılarak gözaltına alınan Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, Tele 1 TV Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ise savcılık sorgusunun ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel, dört günlük gözaltı sürecinin ardından savcılığa çıkarılmış, buradaki ifadelerinin ardından tutuklanmaları istemiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilmişti. Dükel ve Yıldız’la birlikte İstanbul’da görevli bir asker de gözaltına alınmıştı.

İsmail Dükel adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, ODA TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ve Astsubay E.B ise tutuklandı.

Tele 1’de yer alan habere göre hakimlik, tutuklama gerekçesi olarak Türk Ceza Kanunu’nun 329’uncu maddesindeki ‘devletin güvenliğine ilişkin bilgi ve belgeleri açıklama’ suçunun işlendiğine ilişkin kuvvetli suç şüphesi bulunması, delilleri karartma ihtimali ve kaçma şüphesini gösterdi.

Müyesser Yıldız’ın tutuklanmasıyla Oda TV’de tutuklanan gazetecilerin sayısı dörde yükseldi.

Müyesser Yıldız’ın avukatı Erhan Tokatlı, “siyasal ve askeri casusluk” suçlaması yönetildiğini, soruşturmanın 2019 yılında başladığını ve dosyanın içeriğini henüz öğrenemediklerini söylemişti. Susma hakkını kullanan Müyesser Yıldız avukatı aracılığıyla gönderdiği mesajda, “Bu operasyonun özü ve merkezi maalesef benim. Birileri 15 Temmuz’un perde arkasının sorgulanmasından çok korkuyor ve bunu engellemeye çalışıyor. Onun için bir kez daha imajını almadan bilgisayarıma el koydurdular. Demek ki korktukları bir şeyler var” demişti.