Ana sayfa Editörden Myanmar ordusu 200 Arakanlı Müslümanı daha öldürdü

Myanmar ordusu 200 Arakanlı Müslümanı daha öldürdü

PAYLAŞ

Myanmar ordusunun ve silahlı sivilerin Chut Pyin Köyü’nü ateşe vermesi sebebiyle 200’ü aşkın kişinin daha hayatını kaybettiği belirtildi. Saldırılardan kurtulanlar Bangladeş sınırındaki kamplara kaçarken, görgü tanıkları bölgede yaşanan dramı gözler önüne seriyor:

“Önce köyümüze üç asker geldi. Etrafı kontrol edip gittiler. Daha sonra geri dönüp köyü ateşe verdiler. Kadın, erkek ya da çocuk olup olmadığına bile bakmadılar.Yaklaşık 300 kişi öldü ve 55 kişi de yaralandı. Birçok çocuk da kayıp. Köyde kalanları da öldürdüler.”

Euronews’in aktardığı habere göre, uydu görüntüleri Rohingya eyaletinde Ağustos ayı boyunca yaklaşık 700 binanın yıkıldığını ortaya koyuyor.

Tayland merkezli sivil gözlem örgütü Fortify Rights hazırladığı son raporunda Arakan eyaletinin kuzey bölgesinde sayısız köyün ateşe verildiğini ifade ederken binlerce sivilin evsiz kaldığını belirtti. Fortify Rights gözlem örgütü ayrıca birçok Arakanlı Müslümanın başlarının kesilerek yada ateşe verilmek suretiyle öldürüldüğünü, hayatını kaybedenler arasında birçok küçük çocuğun da bulunduğunu açıkladı.

Son aylarda yaklaşık 60 bin Arakanlı komşu ülke Bangldeş‘e kaçmaya çalıştı. İki ülke arasındaki nehri geçmeyi başaramayan bazı sivillerse boğularak hayatını kaybediyor