Connect with us

Dünya

Myanmar Ordusunun yaptığı katliamın rakamları

Published

on

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünün yayımladığı rapor, Arakan’da öldürülen Rohingya Müslümanı sayısının Myanmar ordusunun açıkladığından çok daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü tarafından yayımlanan bir raporda, Myanmar ordusunun Ağustos sonunda Arakan’da başlattığı operasyonun ilk bir ayı içinde 6 bin 700 Rohingya Müslümanı’nın öldürüldüğü belirtildi. Myanmarlı ordusunun açıklamaları, bu sayının 400 olduğu yönündeydi.

Raporda, Myanmar ordusunun Arakan’daki köylere yaptığı baskınlarda sadece ilk ay içinde öldürülenlerin 730’unun beş yaşın altındaki çocuklar olduğu bilgisi verildi.

Sınır Tanımayan Doktorlar, yayımladıkları raporu komşu ülke Bangladeş’e kaçan ve buradaki mülteci kamplarına yerleştirilen kişilerle yaptığı görüşmelere dayandırdı. MSF, Myanmar ordusu ile Arakanlı isyancılar arasında süren şiddet olayları nedeniyle Ağustos sonundan bu yana yaklaşık 650 bin Arakanlı’nın Bangladeş’e kaçtığını belirtti.

“Yüzde 9’u evlerinde canlı canlı yakıldı”

Rapora göre, operasyonların ilk bir aylık döneminde hayatını kaybeden 6 bin 700 Arakanlı’nın yüzde 69’u ateşli silahla vurularak öldürülürken; yaklaşık yüzde 9’u, evlerinde canlı canlı yakıldı. Raporda, kurbanların yüzde 5’inin ise dövülerek öldürüldüğü belirtildi.

Arakan’daki Rohingya Müslümanlarının yaşadıkları zorluklar geçtiğimiz günlerde Associated Press’in (AP) yayımladığı özel haberle bir kez daha uluslararası gündeme taşınmıştı. AP’nin Bangladeş’e sığınan 29 kadının ifadelerine  dayandırdığı haberinde, Myanmar güvenlik güçlerinin Rohingya Müslümanı kadınlara “yaygın ve sistematik” şekilde tecavüz ettiklerine dair bilgiler desteklenmişti.

Uluslararası Af Örgütü’nün de Ekim ayında yayımladığı bir raporda, Myanmar’da Rohingyalara uygulanan çok sayıda şiddet eylemi belgelerle tespit edildi. Örgütün “Dünyam Bitti (My World is Finished)” adlı raporunda öldürme, sürgün, tehcir, işkence, tecavüz ve cinsel şiddet vakaları belgelendi.

Myanmar yönetimi iddiaları kabul etmiyor

Myanmar yönetimi, ordunun Rohingyalara şiddet uyguladığı ve kadınlara askerlerce tecavüz edildiğine yönelik suçlamaları geri çeviriyor. Myanmar’da Budistlerle Müslümanlar arasındaki gerilim uzun yıllardır devam ediyor. Arakan Müslümanları, ülkeye gelen kaçak göçmenler olarak sayılıp “vatansız” kabul ediliyorlar.

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar