Ana sayfa Gündem Nafaka hakkı için kadınların imzaları bir günde 4 bini aştı

Nafaka hakkı için kadınların imzaları bir günde 4 bini aştı

Metin kamuoyunda tanınan, farklı mesleklerde çalışan 100 kadının imzasıyla kamuoyuna duyurulmuştu

PAYLAŞ

Kadınların nafaka hakkının sınırlandırılması yönündeki girişimlere karşı kadın örgütlerinin oluşturduğu Nafaka Hakkı Kadın Platformu geçtiğimiz gün “Kadınların Nafaka Hakkına Dokunmayın” diyen bir imza kampanyasına çağrıda bulundu.

Meclis’e geleceği öngörülen yasa tasarısı geçerse kadınlar ekonomik olarak daha da güçsüzleşeceğini belirten imza metni 12.06.2019 tarihinde yayınlandı. Metin kamuoyunda tanınan, farklı mesleklerde çalışan 100 kadının imzasıyla kamuoyuna duyurulmuş ve platform tüm kadınları bu metne destek vermeye çağırmıştı.

Kampanya ile nafaka hakkına yönelik saldırılara ve kadın haklarını zayıflatma girişimlerine karşı tepkiler çığ gibi büyüdü ve imza sayısı 24 saat içinde 4.000’i aşarak imzacı sayısı 40 katına yükseldi. Platform hedefin 10 bin imza olduğunu belirtti.

Nafaka Hakkı Kadın Platformu tarafından yapılan çağrıda kadınların nafaka hakkıyla birlikte, boşanma, miras, mal rejimi ve ev içi şiddetten korunma gibi bir dizi hakkının da tehlike altında olduğunun bir kez daha altı çizildi.