Ana sayfa Editörden “Nasıl hamasetle Suriye politikasında yalnızlığa sürüklendik diye döne döne düşünmenin zamanıdır”

“Nasıl hamasetle Suriye politikasında yalnızlığa sürüklendik diye döne döne düşünmenin zamanıdır”

PAYLAŞ

ABD’nin PYD’ye ağır silahlar verme kararını ve Rusya’nın PYD’yi desteklemesini gündemine alan Hürriyet yazarı Taha Akyol, çözüm için NATO ve Avrupa’yı adres gösterdi. Erdoğan’ın ‘meydan okuma’ yerine dış politikada bugünlerde ihtiyatlı ve dikkatli bir dil kullanıyor olmasına da dikkati çeken Akyol, “Bırakın hamaseti, nasıl hamasetle Suriye politikasında yalnızlığa sürüklendik diye döne döne düşünmenin zamanıdır.” yorumunu yaptı.

Akyol’un yazısının ilgili kısmı şöyle:

Bırakın hamaseti, nasıl hamasetle Suriye politikasında yalnızlığa sürüklendik diye döne döne düşünmenin zamanıdır.
İslam ve Türk dünyasını ihmal etmeyelim, fakat Türkiye’nin yeniden NATO ve Avrupa siyasetine ağırlık vermesi gerektiği gün gibi ortada.
Sayın Erdoğan aşağı yukarı 2011’e kadar kendisinin ve Türkiye’nin Batı’daki imajı hakkında bir araştırma yaptırsın; şimdi Türkiye’nin öyle olumlu imaja ihtiyacı var, görüşmelerin etkili olabilmesi, Suriye’de herkes için yaklaşan felaketi anlatabilmesi için.
Tabii bu, öncelikle içeride özgürlükçü demokrasi ve hukuk devleti yönünde öyle “OHAL Komisyonu” gibi göstermelik değil, esaslı adımların atılmasını gerektirir.
Güneyimizde karşı karşıya olduğumuz fevkalade ciddi sorun sadece güvenlik değil, toprak bütünlüğüdür! Daha önemli ne olabilir?

Yazının tamamı için…