Ana sayfa Dünya NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya, NATO İttifakı’nı küçümsedi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya, NATO İttifakı’nı küçümsedi

İngiltere'de Rus ajan Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesine ilişkin batı ülkelerinin Rus diplomatları sınır dışı etme kararına bir destek de NATO'dan geldi.

PAYLAŞ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Rusya misyonunda yer alan görevli sayısının 30’dan 20’ye indirildiğini, 7 Rus diplomatın akreditasyonunun da iptal edildiğini duyurdu.

 

Jens Stoltenberg, NATO Genel Sekreteri: “Rusya’nın NATO müttefiklerinin birliğini küçümsememesi gerekiyor. Göndermek istediğimiz mesaj gayet açık: bu saldırılarının bir maliyeti olacak.”

 

Birleşik Krallık ve Rusya arasında yaşanan ajan krizinin ardından toplam 27 ülke 140’tan fazla Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldı. Bu kararı alan ülkeler arasına Avustralya, Moldova, Irlanda ve Belçika da katıldı.

 

Öte yandan Beyaz Saray’dan yapılan son açıklamada, Rusya’nın eylemlerine karşı yaptırım kararı alınmasının doğal olduğu belirtilirken, Moskova ile ilişkilerin düzeltilmesine açık olunduğu kaydedildi.

 

İngiltere suikast girişiminden doğrudan Moskova yönetimini sorumlu tutuyor. İddiaları yalanlayan Rusya ise, İngiltere’yi soruşturmada işbirliği yapmamakla suçluyor.