Connect with us

Sürmanşet

“NATO, Soğuk Savaş’tan bu yana en zayıf dönemini yaşıyor”

Published

on

Merkezi Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan ve başkanlığını eski NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer’in yaptığı AIV, ittifakın içinde bulunduğu sorunları içeren bir rapor yayımladı.

“NATO’nun Geleceği ve Güvenliği” başlıklı rapora göre, Avrupa’daki güvenlik riski Soğuk Savaş sonrası hiç bu kadar yüksek olmamıştı. ABD de NATO ittifakı içerisinde liderlik görevini yerine getiremiyor.

Rusya, Baltık ülkelerini ‘yutabilir’

AIV raporunda, Baltık ülkeleri Letonya, Litvanya ve Estonya’nın oldukça zayıf olduğu ve Rusya tarafından kolayca yutulabilecekleri vurgulandı. Raporda Rusya’dan yönelecek olası tehdide geniş yer verildi.Uzun vadede Rusya’nın NATO’yu altetme olasılığı bulunmadığı belirtilen rapora göre, Moskova yönetimi kısa sürede büyük bir askeri güç oluşturma kapasitesine sahip.

AIV’ye göre şu anda gündemde somut bir Rus saldırısı olasılığı bulunmuyor. Ama bu Rusya’nın hiçbir zaman saldırmayacağı anlamına da gelmiyor.Konsey, ABD’nin başka bir kıtadaki faaliyetlerine tepki nedeniyle ya da Avrupa Birliği’nin bazı sorunlar yüzünden dikkatinin dağılması yüzünden Rusya’nın harekete geçebileceğine işaret etti. AIV raporunda, Rus tehdidinin azaltılması için NATO’nun Moskova hükümeti ile diyaloğu yeniden başlatması önerildi. Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhakının ardından NATO ile Moskova arasındaki ilişkiler en düşük seviyeye inmişti.

Hollanda: Raporu dikkatle inceleyeceğiz

Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld, AIV raporunu dikkatle inceleyeceklerini belirterek, NATO üyesi ülkelerin savunma için daha fazla bütçe ayırması gerektiğini söyledi. NATO üyesi ülkeler, 2024 yılına kadar milli gelirlerinin yüzde 2’sini savunma harcamalarına ayırma kararı almıştı.
(BBC TÜRKÇE)

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar