Ana sayfa Dünya NATO’dan Polonya ve Baltık ülkeleri açıklaması

NATO’dan Polonya ve Baltık ülkeleri açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin YPG ile fikir ayrlığından dolayı veto ettiği Baltık ülkeleri ve Polonya ilgili savunma planının kabul edildiğini açıkladı. Baltık ülkesi Litvanya da Türkiye'nin onay karşılığında herhangi bir talepte bulunmadığını duyurdu.

PAYLAŞ

İngiltere’nin başkenti Londra’daki NATO Zirvesi sonrası sonuç bildirigesinin yayınlanmasının ardından açıklama yapan Stoltenberg, Baltık ülkeleri ve Polonya ilgili savunma planlarının yenilendiğini duyurdu.

Stoltenberg şunları söyledi: “Tüm müttefiklerimizi korumak için planlarımız mevcut. Daha fazla güçlerimiz de hazır bulunuyor. Baltık ülkeleri ve Polonya’da askerlerimiz doğu sınırında hazır bekliyor. İhtiyaç olursa daha fazla askerle müdahale edebileceğiz. İttifakın diğer bölgelerini savunmak için gerekli planlar da yenileniyor. Bugün de Baltık ülkeleri ve Polonya’nın planlarını yenilemiş bulunuyoruz. Baltık ülkeleri, Polonya’nın savunma planı yenilendi.”

İlk Litvanya açıkladı: Türkiye onay verdi

Bundan kısa süre önce de Baltık ülkesi Litvanya ‘Türkiye’nin Baltık ülkeleri için yapılan NATO savunma planlarını onaylamayı kabul ettiğini’ açıkladı. Türkiye’nin planların onaylanması karşılığında bir talepte bulunmadığının altı çizildi.

Türkiye geçen hafta Baltık devletleri ve Polonya için hazırlanan Savunma Planı’na onay vermemişti. Ankara, bu kararı, YPG’nin tehdit olarak tanımlandığı Türkiye Savunma Planı belgesinin yayımlanmasına ABD’nin de aralarında olduğu 8 müttefikin izin vermemesi üzerine almıştı.