Ana sayfa Spor NBA, Enes Kanter’den özür dileyip afişi değiştirdi

NBA, Enes Kanter’den özür dileyip afişi değiştirdi

NBA Avrupa resmi Instagram hesabı, hazırladığı Türk oyuncular afişinde Enes Kanter’e yer vermeyince tepkilerin odağı oldu.

PAYLAŞ

Üç Türk oyuncudan oluşan afiş hazırlayan NBA Avrupa, Kanter’in Twitter’dan gösterdiği tepki üzerine söz konusu afişi düzelterek yeniden yayınladı.

Enes Kanter, ‘Özrün kabul edildi’ mesajıyla NBA Avrupa’nın yeni afişini takipçileriyle paylaştı.

Enes Kanter, yaptığı açıklamada Ulusal Basketbol Federasyonu (NBA) Komiseri Adam Silver’ın da hatadan dolayı özür dilediğini söyledi. Kanter, Adam Silver’ın ‘Türkiye’deki olayları bildiklerini ve böyle bir şeyin bir daha olmayacağını’ kendisine ifade ettiğini belirtti.

‘Korkma ve doğru olanı yap’

Twitter hesabından, ‘Bir diktatörden korkma ve doğru olanı yap.’ çağrısında bulunan Kanter, AKP hükümetine ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a eleştirel duruşu sebebiyle afişe alınmadığını söyledi. Hatasını kabul eden NBA Avrupa, Cedi Osman (Cavaliers), Ersan İlyasova (Bucks) ve Furkan Korkmaz’ın (Sixers) yanına Enes Kanter’i de (New York Knick) ekleyerek afişi tekrar yayına aldı.

Özür dileyen NBA Avrupa, uluslararası oyuncularını tanıtmak için kiralanan şirketin hata yaptığını savundu.

HATAYA BİR TEPKİ DE KASPAROV’DAN

Enes Kanter’in istatistiklerinin görmezden gelinerek afişte yer yerilmemesine en sert tepkiyi dünya satranç şampiyonu Gerry Kasparov gösterdi. Kasparov, Twitter mesajında ‘Vay canına, rezalet. Erdoğan’ın gazabından kaçmak için Enes Kanter’i sansürlediler.’ dedi.