Ana sayfa Editörden Nesrin Nas: Ekonomide en iyimser istatistikler, işler kötü gittiğinde yayınlanır

Nesrin Nas: Ekonomide en iyimser istatistikler, işler kötü gittiğinde yayınlanır

PAYLAŞ

Türkiye ekonomisinde kötüye gidiş olduğunu belirten Ahvalnews yazarı Nesrin Nas tansiyonu düşürmek için kamuya sunulan istatistiklerin yanıltıcı olduğunu söyledi. “Çünkü en ikna edici yalanlar rakamların arkasına saklanarak söylenir. Ve… En iyimser istatistikler işler kötü gittiğinde yayınlanır. Bizim de durumumuz farklı değil” diyen Nas, yazısında verilerle ekonomideki gidişatı anlattı.

Nesrin Nas’ın Ahvalnews’deki “Ekonomide fırtına bulutları yoğunlaşırken…” başlıklı yazısından aldığımız bir bölüm şöyle:

“Ünlü iktisatçı Galbraith, ekonomide neler olup bittiğini anlamak için istatistiklere değil rakamların arkasına, satırların arasına bakın der.

Galbraith çok haklı. Çünkü en ikna edici yalanlar rakamların arkasına saklanarak söylenir. Ve… En iyimser istatistikler işler kötü gittiğinde yayınlanır.

Bizim de durumumuz farklı değil. Üçüncü çeyrek büyüme rakamları açıklandığında ortalık böbürlenen iktidar mensuplarıyla dolup taşacak. Kuşkusuz ekonomiyi “destek-direnç noktası, al-sat fırsatları” diye okuyan piyasacılara gün doğacak.

Çünkü baz etkisi nedeniyle üçüncü çeyrekte ekonominin yüzde 8, hatta 10 büyümesi bekleniyor.

Ama gerçekler Galbraith’ın dediği gibi satır aralarında. Mesela TÜİK verilerine göre; son iki çeyrekte inşaat, ortalama yüzde 20 büyürken, makine ve teçhizat yatırımları kabaca ortalama yüzde 10 küçülmüş…

Yani büyüme sürdürülebilir değil. Cari açığa bütçe açığı eklenmiş. Dış ticaret darboğaza gidiyor. Dış ticaret açığı eylülde yüzde 85 artarak 8.14 milyar dolara, ocak-eylülde yüzde 27.9 artışla 53.83 milyar dolara yükselmiş. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2016 eylül ayında yüzde 71.3 iken, 2017 eylül ayında yüzde 59.3’e düşmüş.

Aslında ekonominin ne kadar kırılgan olduğunu anlamak için bu rakamlara bakmamız da gerekmiyor. Piyasalara bakmak yeter… Herkesin nefesini tutup FED Başkanı kim olacak diye endişeli bir bekleyiş içinde olması kırılganlığın itirafıdır.

Borçlanma ve dış açığa dayalı ekonomik yapımızın ve büyüme modelimizin uzunca bir süre için değişmez özelliği haline gelen cari açığa alışmıştık. Şimdi buna devasa bir bütçe açığını da ekliyoruz.

Büyüme sürdürülebilir olmadığı için de kamu finansmanında darboğaz beklentisi hakim. Maliye Bakanı sürpriz vergi paketini, özellikle MTV artışını kısmen geri çekmek için Kurumlar Vergisi’nde yapılan 2 puanlık artışı açıklarken işlerin iyiye gitmediğini itiraf ediyor zaten.”
Yazının tamamı için