Ana sayfa Dünya Netanyahu: Erdoğan’dan ahlak dersi alacak değilim

Netanyahu: Erdoğan’dan ahlak dersi alacak değilim

PAYLAŞ
French President Emmanuel Macron and Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu attend a joint news conference at the Elysee Palace in Paris, France December 10, 2017. REUTERS/Philippe Wojazer

İsrail Başbakanı, Erdoğan’ı Kürt köylerini bombalamak, gazetecileri hapse atmak, teröristleri desteklemekle suçladı. Cumhurbaşkanlığı’ndan anında yanıt geldi.

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması nedeniyle İslam dünyasında protestolar sürerken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu “Filistinliler, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğu gerçeğiyle ne kadar çabuk yüzleşirlerse, barış o kadar çabuk gelir” dedi.

Açıklama, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında geldi.

Erdoğan’ın “İsrail terör devletidir, Kudüs kırmızı çizgimizdir” sözlerinin hatırlatılması üzerine Netanyahu, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ahlâk dersi alacak değilim” ifadelerini de kullandı.

Netanyahu şöyle konuştu:

“Sayın Erdoğan İsrail’e saldırdı. Kendi ülkesinde Kürt köylerini bombalayan, gazetecileri hapse atan, İran’ın uluslararası yaptırımları delmesine yardım eden ve Gazze dahil teröristlerin masum insanları öldürmesine yardım eden bir liderden ahlâk dersi alacak değilim.”

Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama: Kınıyoruz

Bu sözlere Cumhurbaşkanlığı’ndan kısa sürede yanıt geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yayımladığı yazılı açıklamada “İsrail Başbakanı Netanyahu’nun açıklamalarını en sert biçimde kınıyoruz” dedi.

Açıklamada, “Uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayan, Filistin halkının yüzlerce yıllık vatan topraklarını işgal eden, Birleşmiş Milletler kararlarını sistematik biçimde ihlâl eden İsrail’in öncelikle kendi yaptıklarının hesabını vermesi gerekir” ifadeleri yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazar günü Sivas’ta yaptığı konuşmada “İsrail terör devletidir” demiş ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararının yok hükmünde olduğunu söylemişti.

Macron: Yerleşimler durdurulsun

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise basın toplantısında, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını onaylamadığını Netanyahu’ya ilettiğini kaydetti.

Macron, İsrail’e Filistinlilere iyi niyet göstergesinde bulunmalarını tavsiye etti ve bunun için ilk olarak Yahudi yerleşimlerini durdurabileceklerini ifade etti.

“Bana göre yerleşim inşaalarını durdurmak ve Filistin Yönetimi’ne yönelik güven arttırıcı önlemler, ilk olarak yapılabilecek önemli hareketler ve bunları da Başbakan Binyamin Netanyahu ile görüştük” dedi.