Connect with us

Manşet

Nevşehir’de tutuklu şeker hastası annelerindeki işkence izlerini gören çocuklar sinir krizi geçirdi

Published

on

Ev hanımı Zeynep Yolcu ve ögretmen eşi Ahmet Yolcu, iki hafta önce Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat Şahin’in talimatıyla, ifadeleri bile alınmadan tutuklandı. Savcı Şahin haklarındaki suçlamalara cevap vermek isteyen çifte “Sizin dosyanız zaten hazır” diyerek savunma imkanlarını ellerinden aldı.

İŞKENCEYE DAYANAMAYARAK FENALAŞTI
İkisi de şeker hastası olan çift hücreye konuldu daha sonra işkenceler başladı.Açık görüşte Zeynep Yolcu’yu ziyarete giden kardeşi ablasının yürümekte zorlandığını görünce ne olduğunu sordu. Zeynep Yolcu kaldığı cezaevinde ağır işkence gördüğünü ,aç susuz bırakıldığı için iki kez şeker komasına girdiğini, işkenceye dayanamayarak fenalaştığını bunun üzerine hastaneye kaldırıldığını ancak dönüşte tekrar hücreye konulduğunu anlattı.

Açık görüşte annelerindeki işkence izlerini gören çocuklar ise sinir krizi geçirdi.

EŞİNE DE İŞKENCE
Aile daha sonra Zeynep Yolcu’nun eşinin de işkenceye maruz kaldığını öğrendi.Eşi gibi şeker hastası olan Ahmet Yolcu, yakın zamanda geçirdiği ağır ameliyattan sonra 35 kilo vermiş biri ve düzenli bakıma ihtiyacı var. Ahmet Yolcu’nun hastalığı sebebiyle doktor kontrolünde olması ve gün içinde sık sık ama az yemesi gerekiyor. Ancak cezaevi müdürü Kağan Gençer tarafından hücrede tutulan Yolcu’da ağır işkence görüyor ve sağlığı tehdit altında. Yolcu ailesinin yakınları yapılan işkencenin son bulması için yasal yollara başvursa da sonuç alamadığını yetkililerin şikayetlerinin gereğini yapmadıklarını tutuklanan yakınlarının hayatlarından endişe ettiklerini anlattı. Nevşehir Başsavcısı Altuğ Şahin, Savcı Muammer Bircan ve Cezaevi Müdürü Kağan Gençer’in ise işkence şikayetini örtbas etmeye çalıştıkları öğrenildi.
Grihat

Manşet

Sivas E Tipi yönetimi ve gardiyanlar işkence suçu işliyor

Published

on

By

Cezaevinde tutuklulara yönelik kötü uygulamalar ilişkin gelen bilgiler arasında; “2 günde bir musluklardan 1.30 saat su veriliyor, sadece 3 kova var suyu koydukları kova fazla olursa geri alıyor döküyorlar. Koğuşta kantinden para karşılığında alınan suya da el koyuyorlar” şeklinde bilgiler geliyor. 

TUTUKLULAR YERDE YATIYOR VE BATTANİYE SERİLMESİNE İZİN VERİLMİYOR

Cezaevlerinde kapasitenin en az 2 katından fazla tutuklunun bulunduğuna ilişkin Adalet Bakanlığı’nın açıkladı. Cezaevlerinden gelen bilgiler de tutukluların yerlerde yattığına ilişkin bilgiler gelmeye devam ediyor. Sivas E Tipi Cezaevi’nin yönetimi ve gardiyanlar, yerde yatan tutukluların yere battaniye sermesine bile izin vermiyor. 

ŞİKAYET DİLEKÇESİ YAZAN TUTUKLULARA PSİKOLOJİK ŞİDDET UYGULUYOR

Cezaevi Müdürü’nün koğuşlarda dolaşarak psikolojik baskı uyguladığı ve koğuşlarda herhangi bir tutuklunun mesleğini sorduğu cevap vermediğinde ise makam odasına götürüp işkenceler uyguladığı iddia ediliyor. Koğuşlarda gezerken tutuklulara sürekli kötü sözlerle muamelede bulunduğuna ilişkin bilgiler yer alıyor. 

Makumlara ait  itiraz ve şikayet dilekçelerini ilgili yerlere ulaştırmadığı ve geri verdiği kaydediliyor. Şikayet dilekçesi veren tutuklulara ise koğuşta psikolojik baskı uyguladığı belirtiliyor. 

Continue Reading

Manşet

Interpol, Türkiye’den gelen kırmızı bültenleri beklemeye aldı

Published

on

By

Interpol’ün, üye devletleri suç, suçlu ve tehditler karşısında bilgilendirdiği ve gerektiği zaman yakalama emri talebi ilettiği sekiz ayrı bülten tipinden en bilineni olan kırmızı bültenle aranan kişilerin arasında Adil Öksüz, Mihraç Ural ve Salih Müslim gibi isimler var.

Uluslararası Polis Teşkilatı’nın (Interpol), Türkiye tarafından çıkartılan 50’ye yakın kırmızı bülteni askıya aldığı öne sürüldü. Sabah gazetesinden Erkam Çoban’ın haberine göre Türkiye, yurt dışında olduğunu değerlendirdiği bazı kişiler için adli makamlarca acil yakalama talebinde bulunurken, Interpol dosyaları ‘siyasi’ bularak beklemeye aldı.

Eş zamanlı olarak hükümetin ‘F..’ olarak tanımladığı örgütün firarisi Adil Öksüz, eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim, THKP-C Acilciler üyesi Mihraç Ural gibi isimlerin aralarında bulunduğu 50’ye yakın kişi ile ilgili kırmızı bülten çalışmaları başlatılmıştı.

Kırmızı bülten talepleri onaylandıkları takdirde Interpol, kendisine üye 170 ülkeye bunu yayımlayacak ve Türkiye’nin istediği birçok kişi hakkında yakalama kararı verilmiş olacaktı.

Yakın zaman önce Türkiye, Türkiye kökenli Alman yazar Doğan Akhanlı hakkında kırmızı bülten çıkartmış, yazar İspanya’da gözaltına alınmıştı. Interpol daha sonra Akhanlı hakkındaki kırmızı bülteni sildi.

Continue Reading

Editörden

‘Kayıp 106 bin silahın araştırılması’ AKP oylarıyla engellendi

Published

on

By

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, İçişleri Bakanlığı’nın 2017 yılı faaliyet raporunda yer alan ‘kayıp silah sayısının’ son üç yılda yüzde 720 arttığını belirterek Meclis’e araştırma önergesi verdi.

 

Önergesinde, kayıp silahların ülke güvenliği açısından büyük tehdit oluşturduğunu öne süren CHP’li Mehmet Tüm, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığı’nın kamuoyundan kayıp silahlara ilişkin gerçekleri sakladığını ifade etti.

‘106 bin silahın kayıp olması sizleri korkutmuyor mu?’

CHP’li vekil Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“OHAL Türkiyesi’nde her geçen gün sorunlar giderek artıyor. Bildiğiniz gibi, İçişleri Bakanlığı, her yıl diğer kurumlar gibi faaliyet raporlarını açıklamaktadır. Bakanlığın 2017 yılı faaliyet raporunu incelediğimizde, kayıp silah sayısının 106 bini geçtiğini görüyoruz. İçişleri Bakanlığının verilerinde, 2014 yılında kayıp silah sayısı 14 bin görünürken, her ne hikmetse, bu sayı 2017 yılında 106 bine çıkıyor. Kayıp silah sayısı sadece 3 yılda yüzde 720 artmış durumdadır. Ateşli silah nedeniyle her gün onlarca insan yaşamını yitirmektedir. 106 bin silahın kayıp olması sizleri gerçekten korkutmuyor mu, ürkütmüyor mu?” (daha&helliip;)

Continue Reading

Çok Okunanlar