Ana sayfa Manşet Nevşehir’de tutuklu şeker hastası annelerindeki işkence izlerini gören çocuklar sinir krizi geçirdi

Nevşehir’de tutuklu şeker hastası annelerindeki işkence izlerini gören çocuklar sinir krizi geçirdi

PAYLAŞ

Ev hanımı Zeynep Yolcu ve ögretmen eşi Ahmet Yolcu, iki hafta önce Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat Şahin’in talimatıyla, ifadeleri bile alınmadan tutuklandı. Savcı Şahin haklarındaki suçlamalara cevap vermek isteyen çifte “Sizin dosyanız zaten hazır” diyerek savunma imkanlarını ellerinden aldı.

İŞKENCEYE DAYANAMAYARAK FENALAŞTI
İkisi de şeker hastası olan çift hücreye konuldu daha sonra işkenceler başladı.Açık görüşte Zeynep Yolcu’yu ziyarete giden kardeşi ablasının yürümekte zorlandığını görünce ne olduğunu sordu. Zeynep Yolcu kaldığı cezaevinde ağır işkence gördüğünü ,aç susuz bırakıldığı için iki kez şeker komasına girdiğini, işkenceye dayanamayarak fenalaştığını bunun üzerine hastaneye kaldırıldığını ancak dönüşte tekrar hücreye konulduğunu anlattı.

Açık görüşte annelerindeki işkence izlerini gören çocuklar ise sinir krizi geçirdi.

EŞİNE DE İŞKENCE
Aile daha sonra Zeynep Yolcu’nun eşinin de işkenceye maruz kaldığını öğrendi.Eşi gibi şeker hastası olan Ahmet Yolcu, yakın zamanda geçirdiği ağır ameliyattan sonra 35 kilo vermiş biri ve düzenli bakıma ihtiyacı var. Ahmet Yolcu’nun hastalığı sebebiyle doktor kontrolünde olması ve gün içinde sık sık ama az yemesi gerekiyor. Ancak cezaevi müdürü Kağan Gençer tarafından hücrede tutulan Yolcu’da ağır işkence görüyor ve sağlığı tehdit altında. Yolcu ailesinin yakınları yapılan işkencenin son bulması için yasal yollara başvursa da sonuç alamadığını yetkililerin şikayetlerinin gereğini yapmadıklarını tutuklanan yakınlarının hayatlarından endişe ettiklerini anlattı. Nevşehir Başsavcısı Altuğ Şahin, Savcı Muammer Bircan ve Cezaevi Müdürü Kağan Gençer’in ise işkence şikayetini örtbas etmeye çalıştıkları öğrenildi.
Grihat