New Yorklu kadınlar regl ağrısını azaltmak için esrar kullanabilecek

Haziran 04, 2017, 8:28 pm
Regl ağrısı nedeniyle regl dönemlerinde günlük yaşantılarına devam edemez hale gelen kadınlar için bugüne kadar oldukça ilginç projeler hayata geçirildi. Regl dönemi için tasarlanan masaj aletlerinin ve mobil aplikasyon gibi çözüm yollarının ardından bir diğer alternatif de New York Eyalet Meclisinden geldi

New York’ta regl ağrıları nedeniyle günlük yaşantılarından soyutlanan kadınların ve reglin, “ağrılı menstrüasyonu” tıbbi esrar kullanılabilecek hastalıklar listesine eklenmesi için ilk adım atıldı.

Ontrava’nın haberine göre, çoğu ülkede esrarın yasallaşması ve eczanelerde belli başlı hastalıklar için satılmaya başladı. Bunun ardınan, New York Eyalet Meclisinin alt kanadında iki “Hayır” oyuna karşı, 21 “Evet“ oyu ile kabul edilen yasa, New York Senatosu ve New York Eyalet Valisi Andrew Cuomo tarafından da onaylanırsa yasalaşacak.

Bu gelişmenin ardından, ağrılı menstrüasyon, epilepsi, iltihabi bağırsak hastalığı, Parkinson, MS gibi hastalıklardan muzdarip olan hastaların tıbbi olarak kullanılmasına izin verilen esrarı kadınlarda yasal satış noktalarından alabilecek ve esrar almalarına olanak tanıyan kart taşımasına imkan tanınacak.