Ana sayfa Dünya Noam Chomsky’nin de aralarında bulunduğu aydınlardan ‘Rojava’ çağrısı

Noam Chomsky’nin de aralarında bulunduğu aydınlardan ‘Rojava’ çağrısı

Aralarında Amerikalı düşünür dil bilimcisi Prof.Dr Noam Chomsky ve Marksist düşünür David Harvey’in de olduğu çok sayıda akademisyen ve aydın, ‘Rojava’ya sahip çıkalım çağrısında bulundu.

PAYLAŞ

Türkiye’nin operasyon yaptığı Kuzey Suriye’de Kürtler, üzerinde tahribatlara sebep olduğunu anlatan Aydınlar, ABD’ye Türkiye’nin operasyon tehdidi karşısında savunma çağrısında bulundu.

NY Books’ta yayınlanan “Rojava’yı savunmak için çağrı” başlıklı yazıda, Afrin’i terk etmek zorunda bırakılanların çadır kentler ve açık alanlarda temel ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda yaşadıkları belirtildi.

Ülkesini terk eden insanların bir çoğunun cinsel tacize uğradığı da ifade edildi. IŞİD’in Yezidi’lerden en az 15 kızı alıp, seks kölesi yaptığı iddiaları da belirtildi.

Çağrı metninde, “Türkiye kendi Kürtleriyle müzakereyi yeniden başlatmaya ve vatandaşlarına demokratik haklar vermeye istekli olana kadar bölgede uzun vadede barış olamaz” denildi.

ABD ERDOĞAN’IN PLANINDA SUÇ ORTAĞI OLDU
Metinde “Afrin’e yapılan saldırı, Esad’ın saldırılarıyla karşılaştırıldığında uluslararası hukuk ihlali olsa da, Trump yönetimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın depresyonlarına karşı sadece zayıf protestolar yaptı. ABD, Türkiye’nin saldırılarını kabul ederek, Kürtlerin yüzlerce yıldır yaşadığı Suriye’yi bir kez ve bütünüyle sınır dışı etmek ve Rojava’da gelişen demokratik deneyimi ortadan kaldırmak için Erdoğan’ın etnik temizlik planında suç ortağı haline geldi.” değerlendirilmesine yer verildi.

“Rojava için Acil Komite’yi kuruyoruz” diyen aydınlar: “ABD’nin tepkisiz kalmasından cesaretlenen Erdoğan, askeri kampanyasını Suriye’nin içine, Minbiç’e ve hatta Irak Kürdistanı’na taşımakla tehdit ediyor. Bu kampanyanın birçok yönden IŞİD’e yarar sağlıyor olduğu açık. Bu çılgınlığı durdurmak için Türkiye birliklerini ve vekil milislerini Kürt Suriyesi’nden çekene dek ekonomik, diplomatik ve askeri olarak izole edilmelidir.” dedi.

KÜRTLERLE MÜZAKERELER YENİDEN BAŞLAMALI
Türkiye’de Kürtlerin yaşadığı duruma da dikkat çeken aydınlar “Türkiye kendi Kürtleriyle müzakereyi yeniden başlatmaya ve ifade özgürlüğü siyasi parti kurabilme ve misilleme olmaksızın seçimleri kazanabilme hakkı dahil olmak üzere vatandaşlarına demokratik haklar vermeye istekli olana kadar bölgede uzun vadede barış olamaz.” ifadelerine yer verdi.

TÜRKİYE’YE EKONOMİK YAPTIRIMLAR
Rojava için Acil Komite, ABD hükümetine şu çağrıyı yapmaktadır:

  • Türkiye’nin liderliğine ekonomik ve siyasi yaptırımlar uygulanması
  • Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) askeri desteğin sürdürülmesi
  • NATO ülkelerinden Türkiye’ye yapılan silah teslimatı ve satışına ambargo
  • Suriye barış müzakerelerinde Rojava’nın temsiliyetinde ısrarcı olmak

Kaynak: ipahaber.com