Ana sayfa Kültür & Sanat Nobel ödüllü yazar: Putin gidecek ve bu utanç verici sayfa PEN tarihinde...

Nobel ödüllü yazar: Putin gidecek ve bu utanç verici sayfa PEN tarihinde kalacak

PAYLAŞ

Aleksiyeviç, aralarında romancı Boris Akunin ve şair Lev Rubinstein’ın da olduğu 30 kişilik grupla birlikte organizasyonu bıraktı.

Kültür Servisi’nin Guardian’dan aktardığına göre PEN Rusya Merkezi, Parkhomenko’yu “provokatif faaliyetleri” ve “örgütlenmeyi içeriden yok etmeye çalışması” nedeniyle ihraç etti. 28 Aralık’ta yapılan toplantıda, yönetim kurulunda bulunan 15 üyenin hepsi gazetecinin ihracı için oy verdi.

11 Ocak tarihinde istifa eden Aleksiyeviç’in yayımladığı açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Benim Sergey Parkhomenko’nun ihracı üzerine yorumum sadece, örgütün kuruluş amaçlarını tamamen ihlal eden PEN Rusya’dan ayrılmak üzere yaptığım başvuru olabilir. Perestroyka yıllarında, PEN’le gurur duyduk ama şimdi ondan utanıyoruz. Rus yazarlar Stalin döneminde de yaltaklık ediyor ve saldırganca davranıyorlardı. Ama Putin gidecek ve bu utanç verici sayfa PEN tarihinde kalacak. Ve isimler de kalacak. Şimdi şeytanı yenemediğimiz zamanlardan geçiyoruz, ‘kızıl adam’ın karşısında güçsüzüz. Ama o zamanı durduramaz. Buna inanıyorum.”

PEN Rusya’yı bırakan 30 yazarın çoğu internet üzerinden istifa mektuplarını yayımladı. Rusya’nın en çok okunan çağdaş polisiye yazarlarından Akunin, Aleksiyeviç’ten bir gün önce istifa etti. Akunin, PEN Rusya’nın ifade özgürlüğü için mücadele etmediğini, baskı gören yazarları savunmada başarısız olduğunu ve bu sebeple uluslararası PEN merkezleri ağıyle “hiçbir ortak özelliğinin olmadığını” söyledi. Tüm dünya genelinde, yüzden fazla ülkedeki toplam 145 PEN merkezi, “ifade özgürlüğünü savunmak ve yaygınlaştırmak ve edebiyatın önündeki engelleri kaldırmak” ana amacıyla örgütleniyor.