Ana sayfa Öne Çıkanlar Norveç Türk subaylarına sığınma hakkı verdi

Norveç Türk subaylarına sığınma hakkı verdi

PAYLAŞ

NATO’da görevli dört Türk subay ile bir askeri ateşenin avukatı Kjell M. Brygfjeld, Norveç’e sığınma başvurusu yapan müvekkillerinin sığınma başvurularının kabul edildiğini doğruladı. Karar ile birlikte sığınmacı subayların Norveç’te oturma ve çalışma hakkı kazanmış oldukları bildirildi.

Türkiye ile NATO müttefiki olan Norveç, 15 Temmuz sonrası çeşitli Avrupa ülkelerinde sığınma talebinde bulunun Türk subaylarının başvurusuna olumlu yanıt veren ilk ülke oldu.
Diğer Avrupa ülkelerinin de Norveç örneğini izlemesi durumunda son günlerde Türkiye ile gergin olan ilişkilerin daha da kötüleşebileceği tahmin ediliyor.

Norveç’te NATO kapsamında görevli dört Türk subayı ile askeri ateşe daha önce VG gazetesine yaptıkları açıklamada, darbe girişimi ile ilgilerinin olmadığını söylemiş, görevlerinden el çektirildiklerini, geri dönmeleri durumunda tutuklanmaktan korktuklarını belirtmişlerdi.

Aile üyelerinin de sığınma başvuruları kabul edilen NATO subayları ile ataşenin Norveç’te adresi gizli tutulan bir yerde yaşamlarını sürdürdükleri belirtiliyor.(Deutsche Welle Türkçe)

HÜKUMET’TEN TEPKİ

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Türk subayların Norveç’e sığınma başvurularının kabul edilmesine dair konuşurken “Norveç’te darbe teşebbüsü olsa, oradakiler Türkiye’ye sığınsa nasıl davranılması isteniyorsa öyle davranılmasını bekliyoruz” dedi.