Ana sayfa Yaşam Norveç’te, ’16 yaş altındakilere ücretsiz doğum kontrol hapı dağıtılsın’ teklifi

Norveç’te, ’16 yaş altındakilere ücretsiz doğum kontrol hapı dağıtılsın’ teklifi

PAYLAŞ

Ülkenin yayıncı kuruluşu NRK’nin yer verdiği rapora göre, Norveç’te faaliyet gösteren Ebelikler Cemiyeti, Norveç Hemşireleri Derneği ve Cinsel Sağlık Örgütü Sex og samfunn (Cinsiyet ve Toplum), bir takım politik gençlik kanatlarıyla birlikte, 16 yaşın altındakilere daha ucuz veya ücretsiz doğum kontrol hapı teminini önerdi.

Norveç’teki 16-20 yaş arasındaki gençler geçen yıldan beri hemşireler tarafından bir devlet yardım planı aracılığıyla verilebilecek bir doğum kontrol yöntemi için ücretsiz reçete alma hakkına sahipti.

Sex og samfunn’un asistan müdürü Tor Holte Follestad, “15 yaşında bir kız çocuğunun hamile kalmasını önleyebilirsek, bunun olumlu ve iyi bir şey olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Follestad, programdaki olası değişikliğin Norveç’in yasal seks yaşı olan 16 yaş altındaki insanları seks yapmaya teşvik edeceğini düşünmediğini söyledi.

Follestad’ın yorumları şöyle devam ediyor: ‘[Düşük yaş sınırının kaldırılması], sağlık ürünlerinin cinsel yönden aktif olan gençler için daha erişilebilir olmasını sağlayacaktır’.

Norveçli Genç Hıristiyan Demokratların lideri olan Ida Lindtveit, yaptığı açıklamada, alt eşiğin kaldırılmasına ilaveten, 20 yaş üstü insanlara ücretsiz gebeliği önleme yöntemlerinin ücretsiz verilmesini istediğini söyledi.

Lindtveit, “Ücretsiz doğum kontrolü, kürtaja karşı en iyi korunma yöntemidir. 16 yaşın altındaki insanlar için, kendi isteklerine karşı hamile kalanlara ciddi yardımcı olacaktır” dedi.