Ana sayfa Editörden Nuh Albayrak: Erdoğan Washington’daki muhteşem final ile küresel başarısına ‘kilit taşı’ koymuştur

Nuh Albayrak: Erdoğan Washington’daki muhteşem final ile küresel başarısına ‘kilit taşı’ koymuştur

PAYLAŞ

Star yazarı Nuh Albayrak, Erdoğan-Trump görüşmesinin kısa sürdüğü ve başarısız geçtiği yönündeki yorumları eleştirdi. Trump’ın ilk defa ‘adam gibi’ bir konuk ağırladığını söyleyen Albayrak, ” Zaten karşısındaki de tepeden bakabileceği biri değildi.” dedi.

Albayrak’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Planlanan süreyi çok çok aşıp üç saate yaklaşan bir görüşmeyi, “Girdisi-çıktısı 23 dakika” şeklinde sunarak, önyargılarının koordinatlarını verdiler.Bu da yetmedi, sinsi sinsi mesajlarla, “verimsiz bir gezi olduğundan, Türkiye’nin; istediğini alamadığından” dem vurdular. Hatta, “Bu işler noktayla virgüle olmaz” imalarıyla, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ders verme küstahlığına bile kalkıştılar.

Bu müstemleke güruhu, acaba şu sorunun cevabını verebilir mi? “Başarılı”olarak nitelemeniz için nasıl bir sonuç ortaya çıkmalıydı? Bu görüşme sonrasında Trump, “Biz halt etmişiz, PYD bir terör örgütüymüş, özür diliyoruz” mu demeliydi? Yoksa, “FETÖ bizi çok fena kandırmış. Meğer o bir hain imiş. Arkadaşlar paketliyor, alın; götürün” mü demesini bekliyordunuz?

Allah aşkına siz nerede yaşıyorsunuz? Erdoğan düşmanlığı gözünüzü mü kör etti, yoksa kin ve öfkenizin askeri mi oldunuz?
Trump çok itinalıydı… Bir kere Trump, ilk defa “adam gibi” bir konuk ağırladı. Son derece itinalıydı, tepeden bakan bir tavır içinde olmadı. Zaten karşısındaki de tepeden bakabileceği biri değildi. Her bakımdan eşit şartlarda gerçekleşen bir görüşme oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz’da yedi düvelin işgal edemediği Türkiye’nin lideri olarak, Hindistan ve Rusya’ya yaptığı önemli gezileri Çin’deki kıskandıran ilgi ile taçlandırmış, Washington’daki muhteşem final ile de küresel başarısına “kilit taşı” koymuştur.