Ana sayfa Dünya Nükleer testleri durdurmasının nedeni kaza mı?

Nükleer testleri durdurmasının nedeni kaza mı?

Kuzey Kore bir süre önce barış görüşmelerinde adım atılabilmesi için nükleer testleri durdurduğunu açıklamıştı. Ancak Çin'de yayınlanan bir gazete durdurma kararının, Kuzey Kore’deki Pungeri nükleer poligonunda geçen sonbahar meydana gelen kazada tünellerden birinin yıkılmasından kaynaklandığını öne sürdü.

PAYLAŞ

South China Morning Post gazetesinin 2 bağımsız jeolojik araştırma raporuna dayandırdığı haberinde, tüneldeki yıkılmanın radyoaktif madde sızıntısına da yol açmış ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un nükleer denemeleri durdurma kararını tetiklemiş olabileceği ifade edildi.

Gazetedeki habere göre Çin’deki Hefei Bilim-Teknik Universitesi’nden jeoloji uzmanı Wen Lianxing’in önderliğinde bir araştırma grubu, Kuzey Kore’ye ait bir nükleer başlığın infilak etmesiyle, denemenin yapıldığı tünelin yıkılmasına yol açtığı sonucuna vardı. Uzmanlar, yıkılma sonucunda oluşan çatlaklardan radyoaktif madde sızıntısı meydana gelmiş olabileceğini de savundu.

100 kişinin öldüğü iddia edilmişti

Geçtiğimiz ekim ayında Japon medyasında yer alan haberlerde de Pungeri nükleer poligonunda kaza olduğu bilgisi geçilmişti. Asahi televizyonuysa kazada yaklaşık 100 kişinin yaşamını yitirdiğini ileri sürmüştü.

Daha önce Washington Post gazetesi, Beyaz Saray danışmanlarının Kuzey Kore’nin nükleer denemeleri askıya alma kararını ‘tuzak’ olarak değerlendirdiklerini duyurmuştu. Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile temasa sıcak baktığını belirtmiş ve kendisini ‘açık ve dürüst biri’ olarak nitelemişti.