Ana sayfa Sürmanşet Numan Kurtulmuş: “Türkiye Suriye’de makas değiştirdi”

Numan Kurtulmuş: “Türkiye Suriye’de makas değiştirdi”

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişle birlikte ciddi bir yönetim sistemi değişik­liği olacağının da altını çizen Kurtulmuş, “Sistemin tam manasıyla otur­ması uzun süre alacak. Temel yasalarda bazı değişiklikler gündeme gelebilir. Meclis’i güç­lendirecek mekanizmalar kurulabilir” dedi.

Habertürk’e verdiği söyleşide S&P’nin ardından Fitch’in de Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürmesiyle ilgili Numan Kurtulmuş, derecelendirme kuruluşlarının ver­diği notların dikkate alınması gerektiğini ama bu kuruluşların zaman zaman sübjektif kararlar verebildiğini belirterek, “Mühim olan ekonominin kendi gücüdür. Tür­kiye ekonomisi bütün dalgalanmalara rağmen makro dengeler açısından sağ­lam bir ekonomidir” diye konuştu.

TÜRKİYE SURİYE’DE BARIŞ İÇİN MAKAS DEĞİŞTİRDİ

Referandumdan “Evet” çıkması durumunda Türkiye’de yürütmenin çift başlılıktan kurtulacağını ve etkin karar alma mekanizmalarının ortaya çıkacağını belirten Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, “Biz ‘Evet’ çıkarsa güçleneceğiz” demiyorum ama ‘Evet’ çıkması milletimizin hükümetin verdiği kararlara destek olduğu anlamına gelecek” dedi. Kurtulmuş dış politika konusunda da şunları söyledi:

“Tek başına bir tek devletin Orta­doğu’daki den­geleri kurmasının imkân ve ihtimali yoktur. uluslararası camianın müşterek hareket etmesi için adımlar atılmalı. Türkiye Suriye’de yeni bir barış perspektifinin ortaya konulması için, makas değiştirdi. Kopmuş olan Türkiye ve Irak ilişkileri yeniden kurulmaya başlandı. Irak hükümetiyle sahada yine görüş ayrılıklarımız olabilir ama ortak menfaatleri­mizin olduğu aşikârdır. Rusya’yla uçak krizi az buz bir kriz değildi. Her iki devlet de kendi milli menfaatleri çerçevesinde devlet aklıyla hareket etti ve ilişkiler belli bir noktaya geldi. Bu, yeni ve önemli bir dönemdir. Dünya barı­şının anahtarı Ortadoğu barışıdır. Ortadoğu barışının sağlanması için herkesin samimi olması gereken husus teröre karşı ortak mücadeledir. Küresel terör ve küresel göç krizi büyük bir tehdit halindedir. ABD’de yeni yönetimin Türkiye’nin tezlerine yakın hareket edeceğini düşünüyorum”