Ana sayfa Öne Çıkanlar Numan Kurtulmuş: Yeni sistem ‘Tek Adam’lığı ortadan kaldıracak

Numan Kurtulmuş: Yeni sistem ‘Tek Adam’lığı ortadan kaldıracak

PAYLAŞ

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş referandumla getirilmek istenen yeni sistemin tek adamlığı ortadan kaldıracağını iddia etti.

Akşam Gazetesi’ne konuşan Kurtulmuş şu mesajları verdi:

“Halkın yüzde 50’sinden fazlasının oyuyla iktidara gelen kimse diktatör olmaz. Toplumun yüzde 50’sinin oyunu alabilmek için toplumun sivri uçlarında değil ortalama çoğunluğun fikirlerini temsil edebilecek birisi olması lazım ve öyle bir siyaset tarzı olması lazım. Bu baştan itibaren yanlış bir şekilde söylenmiş bir sözdür. CHP’li arkadaşlar diktatörlüğe bakmak istiyorlarsa anayasanın 104. Maddesine baksınlar. Cumhurbaşkanının yetkilerini ortaya koyan anayasanın ilgili maddesi tam da “tek adamlık” için tam da bir “diktatörlük” için inşa edilmiştir. Kim yaptı bunu 12 Eylül’ün komutanı Kenan Evren ve arkadaşları. Hep şöyle düşündüler nasılsa biz iktidarda olacağız , emekli generaller, emekli yüksek yargıçlar iktidarda olacak.

Biz büyük yetkileri ama sıfır sorumluluğu olan Cumhurbaşkanlığı makamını değiştiriyoruz ve yetkiyi verdiğimiz Cumhurbaşkanından da hükümetin başı olarak hesap soruyoruz. Beş yıldan beş yıla da millet hesap soracak. Yeni sistem tek adamlığı ortadan kaldıran ama bütün çift başlı yetkileri bir elde toplayan bir mekanizmadır