Ana sayfa Editörden Nuray Mert: Ben kendimi kendi ülkemde sürgün olmaya çoktan hazırladım

Nuray Mert: Ben kendimi kendi ülkemde sürgün olmaya çoktan hazırladım

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden AK Parti genel başkan olmasıyla birlikte girilen süreci değerlendiren Cumhuriyet yazarı Nuray Mert, bu dönüşüm ‘yeni bir toplum inşası adına otoriter bir siyaset sisteminin hayata geçmesi’ olarak yorumladı. Mert yazısında, “Artık muhalefet, itiraz, eleştiriye alan kalmamıştır, söz konusu olan, Erdoğan’ın deyimi ile “AK Parti’nin milletin partisi olduğunu anlamayanların hezeyanları”dır.” ifadelerini kullandı.

Nuray Mert’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Artık muhalefet, itiraz, eleştiriye alan kalmamıştır, söz konusu olan, Erdoğan’ın deyimi ile “AK Parti’nin milletin partisi olduğunu anlamayanların hezeyanları”dır. Tüm otoriter siyaset anlayışları, millet, devlet, ideal özdeşleşmesi fikri üzerine inşa edilir. AK Parti misyonu, kendi ifadeleri ile ‘millet ve devletin buluşması’nı hedefliyordu ve onlar açısından artık tüm iktidar alanlarının AK Parti ve onun liderinin eline geçmesi ile ‘milletin zaferi’ gerçekleşti.

O halde, ‘millet’ de yeniden tanımlanmış oluyor; bu millete mensubiyetinin gereği artık, AK Parti’nin misyonunu desteklemek, dahası bu misyonun bir parçası olmak, yeni düzene itiraz artık siyasal muhalefet değil, millete düşmanlık sayılacak. Bu süreç çoktan başlamıştı, kimse kendini kandırmasın, şimdi daha da hızlanacak, ‘Devrime hazır olun!’
Bu şartlar altında yeni düzenin parçası olmayı reddedenleri bekleyen, en iyi ihtimalle kendi ülkesinde ‘sürgün’ olarak yaşamak. Doğrusu, ne ‘dilsiz şeytan’ olmayı sindirecek, ne de başka diyarlarda hayat hayal edecek biriyim, o nedenle ben kendimi kendi ülkemde sürgün olmaya çoktan hazırladım, Allah mahcup etmesin.

Yazının tamamı için…