Ana sayfa Editörden Nuray Mert: İslamcı bir siyasetin şer olanı tanımlama lüksü yoktur

Nuray Mert: İslamcı bir siyasetin şer olanı tanımlama lüksü yoktur

PAYLAŞ

Cumhuriyet Yazarı Nuray Mert, Bakara Suresi’nin 216. ayetini hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘hayır’ oyu vereceklerle ilgili söylediği, “Şerre rıza şerdir” sözlerini eleştirdi. Mert, “İslamcı bir siyasetin şer olanı tanımlama lüksü yoktur” dedi.

Nuray Mert’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

‘Hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır vardır, siz bilemezsiniz, Allah bilir’ (Bakara, 216).
Söz konusu ayet, ‘insanlardan şer ve hayır, yani iyi ve kötü arasında seçim yapmaları beklenemez’ anlamına gelmiyor, İslami inanca sahip insanlardan beklenen ‘şer’ diye düşündükleri şeylerden kaçınmak, ‘hayır’ bildiklerine yaklaşmak, uygulamaktır, seçimlerini buna göre yapmaktır. Mealde işaret edilen husus ise, şer ve hayır’ın ne olduğu konusunda nihai bilginin ancak yaratıcıda olduğudur, tam da bu nedenle insanların hayır ve şer konusunda, nihai söz söylemek, kendini bu konuda yetkili sanmak durumundan kaçınması gerektiğidir.

Cumhurbaşkanı, “şerre rızanın şer olduğuna, kötülük olduğuna inanıyorum. Benim için ‘evet’ ve ‘hayır’ demenin arasındaki fark bu kadara açık net ortadadır” dedi.

Ülkemizin geleceği için referandumda ‘Evet’ veya ‘Hayır’ demenin doğru olduğu kanaatinde olanların birbirine benzer veya farklı pek çok gerekçesi olabilir. Ancak, İslamcı bir siyasetin, ‘Hayır bildiklerinizde şer, ŞER BİLDİKLERiNİZDE HAYIR VARDIR’ uyarısını dikkate almama, şer olanı tanımlama ve dayatma lüksü yoktur.

Yazının tamamı için…