Ana sayfa Editörden Nuray Mert: Yeni Türkiye’ye geçiş süreci daha sert olacak ve öyle olursa...

Nuray Mert: Yeni Türkiye’ye geçiş süreci daha sert olacak ve öyle olursa bu ülkeye çok acı çektirecek

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’de yaşayan herkesi kucaklaması, dikkate alması gibi bir beklentinin anlamını yitirdiğini söyleyen Cumhuriyet yazarı Nuray Mert, artık bu ülkenin mensubu olmak için milletin, toplumun bir parçası olmanın yeterli olmayacağını, kurucu ideolojiyi de sorgusuz sualsiz kabul etmenin gerekliliğine dikkat çekti.

Erdoğan öncülüğünde kurulması söz konusu Yeni Türkiye’ye geçiş sürecinin sert olacağını söyleyen Mert, “Öyle olursa bu ülkeye çok acı çektirecek” dedi.

Nuray Mert’in, “15 Temmuz’un anlamı” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Cumhurbaşkanı, 15 Temmuz için bir çerçeve çizdi ve bu çerçeve dışına taşan herkesi doğrudan veya dolaylı olarak darbeci olarak algılayacağını açıkça ifade etti. Darbecilik bir suç olduğuna göre, bu şekilde tanımlananların sadece farklı fikir mensubu değil, ‘suçlu’ muamelesi göreceği kesin. Aksi halde, Cumhurbaşkanı’nın, ana muhalefet partisi genel başkanını doğrudan darbeye hizmet etmekle itham etmekte tereddüt etmesi gerekirdi, zira bu son derece sıra dışı bir durum.

Zaten Cumhurbaşkanı da, partisi de, destekçileri de bu noktanın altını çiziyor, yeni bir ‘tarihi başlangıç’tan söz ediyor. Yani tüm rejim değişimlerinde olduğu gibi, millet, devlet, vatan, tarih, dost, düşman, her şey yeniden tanımlanmak durumunda. Bu koşullar altında yeni resmi ideolojinin ‘kurucu miti’ni kurcalamak, yeni rejimin kurucuları tarafından kabul edilebilir bir şey değil. Artık bu ülkenin mensubu olmak, milletin, toplumun bir parçası olmak için yeterli değil, kurucu ideolojiyi sorgusuz sualsiz kabul etmek gerekiyor.

Yani durum çok ciddi, artık fikir ayrılığı gibi bir kategori yok, ‘milletten ve onun kurtarıcı liderinden’ yana olmak veya ‘milletin düşmanı’ olmak gibi iki kategori var. Söylediğiniz her şey hakkınızda delil olarak kullanılabilir, bu durumda artık siyasal tartışma imkânı yoktur, yok sayılacaktır. Bu durumda, yapabileceğimiz tek şey durum tespiti ve tanıklık yapmak, ben de bunu yapmaya çalışıyorum

Cumhurbaşkanı öncülüğünde kurulması söz konusu olan Yeni Türkiye’ye geçiş süreci, pek çoklarımızın sandığından daha sert olacak ve öyle olursa bu ülkeye çok acı çektirecek

Yazının tamamı için…