Ana sayfa Manşet Nuriye Gülmen ve Semih Özakça tutuklandı!

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça tutuklandı!

PAYLAŞ

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmün Kararname (KHK) ile ihraç edildikten sonra eylem başlatan ve 76 gündür açlık grevi yapan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça savcılığa ifade vermek üzere Ankara Adliyesi’ne götürüldü. Savcılık, Gülmen ve Özakça’yı ifadelerinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti.

76 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Mahkeme Gülmen ve Özakça hakkında, “tutuklanmamaları halinde adaletin işleyişine zarar verecekleri” gerekçesiyle tutuklama kararı verdi.

Öte yandan tutuklanan Semih Özakça’nın annesi Sultan Özakça ve eşi Esra Özakça da hala gözaltında.

Mahkemenin gerekçeli kararında şu ifadeler yer aldı:

“…Şüphelilerin silahlı terör örgütüne üye olma ve silahlı terör örgütü DHKP-C adına faaliyet yürütmeye devame ettikleri ve şüphelilere ait fotoğraf görüntüleri ve internet üzerinden yaptıkları paylaşımların içeriği birlikte değerlendirildiğinde üzerlerine atılı suçları işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesinin var olduğu, şüphelilerin üzerlerine atılı silahlı terör örgütüne üye olma suçunun CMK’nın 100/3-a maddesinde sayılan katalog suçlardan olması, öte yandan üzerlerine atılı suçların niteliği, delillerin henüz tam olarak toplanmamış olması tutuklanmamaları halinde adaletin işleyişine zarar verecekleri ve eylemlerin ceza süreleri dikkate alındığında adli kontrol koruma tedbirleirnin yetersiz kalacağı anlaşılmakla şüphelilerin üzerlerine atılı suçlar nedeniyle şüpheliler Semi Özakça ve Nuriye Gülmen’in ayrı ayrı tutuklanmalarına…”

Savcılık: Size ne tür menfaatler sunulmaktadır

Avukat Selçuk Kozağaçlı’nın aktardığına göre, Gülmen ve Özakça’ya savcılık ifadelerinde şu sorular soruldu:

-(Semih Özakça’ya) “Gitar çalıp şarkı söylediğin bir video paylaşılmış, sen de beğenmişsin paylaşanların örgüt üyesi olabileceğini düşündün mü?”
-“Masumane hak arayışı görünümündeki bu eylemlerin asıl amacı nedir?”
-“Ülkemiz genelinde eylem birlikteliği yaparak ülkemizde gezi türü olaylar mı başlatmak istiyorsunuz?”
“Yaptığınız eylemlerle hak arayışından uzak halkta kin ve nefret uyandıran eylem tarzı yapmanızın amacı nedir”
“Ölüm orucu eylemi yapmanız konusunda size ne tür menfaatler sunulmaktadır?”