Ana sayfa Öne Çıkanlar Nusaybin’e 30 yıl sonra geri dönmeye çalışan Ezidilere Kayyım engeli

Nusaybin’e 30 yıl sonra geri dönmeye çalışan Ezidilere Kayyım engeli

PAYLAŞ

Mardin’in Nusaybin ilçesinde bulunan Bagok Dağı kırsalındaki Kaleli (Efşê) köyünde yaşayan Ezidiler, 1980’li yıllarda göçe zorlandıktan sonra yeniden köylerine dönmeye karar verdi. Geçtiğimiz yıllarda geri dönüş kararı alan Ezidiler ilk olarak 2 katlı taziye evinin inşasına başladı.Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Bir yandan da avukatları aracılığıyla tapularını almak için uğraş veren Ezidilerin yaptığı taziye evi, kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından mühürlendi.

Aynı zamanda çevre köylerde bulunan korucular tarafından tehditlere maruz kalan ve kendilerinden 800 bin Euro para istenen Ezidiler, topraklarını yeniden terk etmemek için dayanışma bekliyor. Kendisi de Ezidi olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ali Atalan, Kaleli köyündeki Ezidilerin yaşadıkları sorunları dile getirdi.

“KAYYIM ATADIĞI MECLİSLE YIKIM KARARI ALIYOR”

Çevre köylerden kimilerinin, “Bu köy bizimdir“ şeklinde ifadeler kullandığını aktaran Atalan, bu durumun Ezidilerin dönüşünü engellemeye dönük olduğunu söyledi. Köydeki arazilerin tapulu olmadığını fakat on yıllardır bu arazilerde Ezidilerin yaşam sürdüğünü hatırlatan Atalan, köye dönüş konusunda bir kararlılığın olduğunu söyledi. “Kararlılığı gördükleri için kanuna uygun olmayan bir tarzda, tarihi ve kültürel değerleri korumakla mükellef bölge müdürlüğünü devreye sokup, burayı sit alanı ilan ettirdiler” diyen Atalan, “Böylelikle o köyün yeniden inşa edilmesi ve yeni evlerin yapımı tamamen engellenmek isteniyor. Kaymakamlık, köyde yapılan taziye evine yıkım kararı çıkarıyor. Atanmış bir kayyım, kendisi tarafından atanan meclisi toplayarak böylesi bir karar alıyor“ bilgisini paylaştı.
Mezopotamya Ajansı