Connect with us

Manşet

NY Times: ABD askerlerinin Suriye’de Türkiye ile çatışma ihtimali var

Published

on

Henüz başkan adayıyken, Donald Trump başta Suriye olmak üzere başka ülkelerdeki savaşlarla ilgili bir uyarıda bulunmuştu.

Başkanlıkta bir yılı dolduran Trump, Afganistan ve Irak’ın da içinde bulunduğu sonu gelmeyen çatışmalar listesine şimdi de Suriye’yi ekliyor.

Trump’ın bu konudaki planını, Kongre’den Suriye’de devam eden ABD askeri varlığıyla ilgili yetkilendirme ve finansman talebinde bulunması vasıtasıyla değil, ABD Dışişleri bakanı Rex Tillerson’un Stanford Üniversitesi’nde meseleye dair yaptığı açıklama sayesinde öğrendik.

Tillerson o konuşmasında, “ABD, IŞİD’in yeniden ortaya çıkışının önlenmesi amacıyla Suriye’deki askeri varlığını devam ettirecek. Suriye’deki askeri misyonumuz koşullara göre şekillenecek” diye konuştu.

Başka bir deyişle, bu varlığın sonlandırılması için kesin bir tarih ya da belirli bir kıstas konulmaksızın.

Geçen ay itibariyle, Suriye’de 2 bin Amerikan askeri bulunuyor. Bir yıl önceki sayıdan tam 500 asker daha fazla. İçlerinde, IŞİD’e karşı savaşta yerel militanlara eğitim veren ve sahada savaşan özel operasyon birliklerinin yanısıra teknik destek veren ekipler de bulunuyor.

Şimdi biliyoruz ki bu birlikler süresiz olarak orada kalacak ve sayının artmayacağının ya da misyonun daha da sürüncemede kalmayacağının garantisi yok.

Suriye karmaşık bir problem. Ancak bu plan kötü tasarlanmış ve fazlaca askeri unsurlara yaslanmış ve hüsnü zanla körüklenmişe benziyor.

ABD, Suriye’deki askeri harekata, 2014’te Irak ve Suriye’de devasa bir alan kontrolü sağlayan IŞİD’in önünü kesmek için girişti. Başkan Barack Obama ve Trump yönetimi altında yürütülen askeri operasyonlar sayesinde, daha önce IŞİD tarafından kontrol edilen bölgelerin yüzde 98’i özgürleştirildi ve 7.5 milyon insan bu zalim grubun elinden kurtarılarak özgürlüğüne kavuşturuldu.

Bu ilerleme önemli olsa da, Dışişleri Bakanlığı yetkilisi David Satterfield geçen hafta Senato’da yaptığı konuşmada, IŞİD ve el Kaide’nin hala başat tehditlerden olduğunu söyledi.

Trump yönetimi, Obama döneminde yapıldığı varsayılan hatalardan kaçınmak istediğini belirtiyor ve Irak’tan asker çekmenin sadece aşırıcı grupların yeniden türemesine hizmet ettiğini iddia ediyor. Benzer şekilde, Avrupalı müttefiklerle birlikte dönemin lideri Kaddafi’nin devrilmesine neden olan NATO hava saldırılarından sonra Libya’nın istikrara kavuşturulmasının başarılamadığını belirtiyor.

Ancak, Suriye’de hedeflenenler o kadar kapsamlı ki, elde edilmeleri çok zor ve bu durum ABD askerlerinin oradaki kalış süresini belirsizleştiriyor.

Tillerson’un altını çizdiği gibi, Trump yönetimi IŞİD ve el Kaide’nin “daimi bir yenilgi tatmasını” ve Suriye’nin bir daha asla teröristlere sığınak olmamasını istiyor.

Bir diğer isteği de, Suriye’nin iç savaşının Beşar Esad’ın denkleme dahil olmadığı, istikrarlı bir Suriye ile sonuçlanacak demokratik bir süreç vasıtasıyla sona ermesi.

Esad ve Suriyeli isyancılar arasındaki çatışmayı sona erdirecek kapsamlı bir politik anlaşma hayati öneme haiz.

Bu, Esad ve onun Rus, İranlı muktedirleri tarafından gösterilen direnç nedeniyle Obama’nın denediği ve başaramadığı bir mesele. Şimdi bu denklemde neyin değişeceğini hesap etmek zor.

Tillerson daha fazla diplomasi çağrısında bulundu, ancak buna ABD’nin değil de Birleşmiş Milletler’in öncülük etmesini talep etti. Esad’ın zor durumdaki rejiminin kurtulmasına yardımcı olan İran’ın, Suriye’deki varlığını güçlendirmesinin ve İsrail’in yanısıra diğer ülkeleri tehdit etmesinin önüne geçmeyi umut ediyor.

Tillerson, IŞİD’i yenilgiye uğratmanın öncelik olduğunu ancak şimdi bir de Washington’un İran’ın bölgedeki nüfuzunu azaltmayı amaçladığını söyledi.

ABD’nin, İran’ın bölgedeki kötücül aktivitelerini önlemeye çalışması gerektiği hususunda hiçbir soru işareti yok.

Ancak Tillerson, İran’ın engellenmesi konusunda aşırı istekli bir gündemle ortaya çıkmış durumda, hatta askeri seçenek de masada.

Amerikalılar aynı zamanda, 2 bin askerini, 30 bin kişilik sınır gücünün büyük bir bölümünü oluşturacak ve ortaya çıkan yarı otonom Kürt kantonunu korumakla görevlendirilecek Kuzey Suriye’deki Kürt savaşçılardan oluşan IŞİD karşıtı müttefiklerini eğitmek için kullanabileceği yönünde karışık mesajlar da gönderiyor.

Kürtleri düşman olarak addeden Türkiye ise bir sınır ötesi operasyon tehdidinde bulundu. Tüm bunlar, ABD askerlerinin NATO müttefiki Türkiye ile çatışması gibi korkunç bir ihtimali ortaya çıkarıyor.

Ahvalnews

Yazının yayımlandığı site

Manşet

Sivas E Tipi yönetimi ve gardiyanlar işkence suçu işliyor

Published

on

By

Cezaevinde tutuklulara yönelik kötü uygulamalar ilişkin gelen bilgiler arasında; “2 günde bir musluklardan 1.30 saat su veriliyor, sadece 3 kova var suyu koydukları kova fazla olursa geri alıyor döküyorlar. Koğuşta kantinden para karşılığında alınan suya da el koyuyorlar” şeklinde bilgiler geliyor. 

TUTUKLULAR YERDE YATIYOR VE BATTANİYE SERİLMESİNE İZİN VERİLMİYOR

Cezaevlerinde kapasitenin en az 2 katından fazla tutuklunun bulunduğuna ilişkin Adalet Bakanlığı’nın açıkladı. Cezaevlerinden gelen bilgiler de tutukluların yerlerde yattığına ilişkin bilgiler gelmeye devam ediyor. Sivas E Tipi Cezaevi’nin yönetimi ve gardiyanlar, yerde yatan tutukluların yere battaniye sermesine bile izin vermiyor. 

ŞİKAYET DİLEKÇESİ YAZAN TUTUKLULARA PSİKOLOJİK ŞİDDET UYGULUYOR

Cezaevi Müdürü’nün koğuşlarda dolaşarak psikolojik baskı uyguladığı ve koğuşlarda herhangi bir tutuklunun mesleğini sorduğu cevap vermediğinde ise makam odasına götürüp işkenceler uyguladığı iddia ediliyor. Koğuşlarda gezerken tutuklulara sürekli kötü sözlerle muamelede bulunduğuna ilişkin bilgiler yer alıyor. 

Makumlara ait  itiraz ve şikayet dilekçelerini ilgili yerlere ulaştırmadığı ve geri verdiği kaydediliyor. Şikayet dilekçesi veren tutuklulara ise koğuşta psikolojik baskı uyguladığı belirtiliyor. 

Continue Reading

Manşet

Interpol, Türkiye’den gelen kırmızı bültenleri beklemeye aldı

Published

on

By

Interpol’ün, üye devletleri suç, suçlu ve tehditler karşısında bilgilendirdiği ve gerektiği zaman yakalama emri talebi ilettiği sekiz ayrı bülten tipinden en bilineni olan kırmızı bültenle aranan kişilerin arasında Adil Öksüz, Mihraç Ural ve Salih Müslim gibi isimler var.

Uluslararası Polis Teşkilatı’nın (Interpol), Türkiye tarafından çıkartılan 50’ye yakın kırmızı bülteni askıya aldığı öne sürüldü. Sabah gazetesinden Erkam Çoban’ın haberine göre Türkiye, yurt dışında olduğunu değerlendirdiği bazı kişiler için adli makamlarca acil yakalama talebinde bulunurken, Interpol dosyaları ‘siyasi’ bularak beklemeye aldı.

Eş zamanlı olarak hükümetin ‘F..’ olarak tanımladığı örgütün firarisi Adil Öksüz, eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim, THKP-C Acilciler üyesi Mihraç Ural gibi isimlerin aralarında bulunduğu 50’ye yakın kişi ile ilgili kırmızı bülten çalışmaları başlatılmıştı.

Kırmızı bülten talepleri onaylandıkları takdirde Interpol, kendisine üye 170 ülkeye bunu yayımlayacak ve Türkiye’nin istediği birçok kişi hakkında yakalama kararı verilmiş olacaktı.

Yakın zaman önce Türkiye, Türkiye kökenli Alman yazar Doğan Akhanlı hakkında kırmızı bülten çıkartmış, yazar İspanya’da gözaltına alınmıştı. Interpol daha sonra Akhanlı hakkındaki kırmızı bülteni sildi.

Continue Reading

Editörden

‘Kayıp 106 bin silahın araştırılması’ AKP oylarıyla engellendi

Published

on

By

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, İçişleri Bakanlığı’nın 2017 yılı faaliyet raporunda yer alan ‘kayıp silah sayısının’ son üç yılda yüzde 720 arttığını belirterek Meclis’e araştırma önergesi verdi.

 

Önergesinde, kayıp silahların ülke güvenliği açısından büyük tehdit oluşturduğunu öne süren CHP’li Mehmet Tüm, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığı’nın kamuoyundan kayıp silahlara ilişkin gerçekleri sakladığını ifade etti.

‘106 bin silahın kayıp olması sizleri korkutmuyor mu?’

CHP’li vekil Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“OHAL Türkiyesi’nde her geçen gün sorunlar giderek artıyor. Bildiğiniz gibi, İçişleri Bakanlığı, her yıl diğer kurumlar gibi faaliyet raporlarını açıklamaktadır. Bakanlığın 2017 yılı faaliyet raporunu incelediğimizde, kayıp silah sayısının 106 bini geçtiğini görüyoruz. İçişleri Bakanlığının verilerinde, 2014 yılında kayıp silah sayısı 14 bin görünürken, her ne hikmetse, bu sayı 2017 yılında 106 bine çıkıyor. Kayıp silah sayısı sadece 3 yılda yüzde 720 artmış durumdadır. Ateşli silah nedeniyle her gün onlarca insan yaşamını yitirmektedir. 106 bin silahın kayıp olması sizleri gerçekten korkutmuyor mu, ürkütmüyor mu?” (daha&helliip;)

Continue Reading

Çok Okunanlar