Ana sayfa Manşet NYT: Türk iş adamları, CIA eski direktörüyle 10 milyon dolarlık ‘Gülen’i itibarsızlaştırma...

NYT: Türk iş adamları, CIA eski direktörüyle 10 milyon dolarlık ‘Gülen’i itibarsızlaştırma teklifi’ni görüştü

PAYLAŞ

Haberde, CIA eski Direktörü James Woolsey’in, geçen yıl Trump’ın seçim kampanyasına katıldıktan 8 gün sonra 20 Eylül 2016 tarihinde New York’ta bir otelde Türk iş adamları Ekim Alptekin ve Sezgin Baran Korkmaz ile bir araya geldiği belirtildi.

Anlaşma kapsamında Woolsey ve eşi Nancye Miller’in Gülen’i itibarsızlaştırmak için lobi grupları nezdinde faaliyetler yürütülmesini teklif ettiği ifade ediliyor.

Reuters’in ortaya çıkardığı e-posta yazışmalarında ise Woolsey ve Miller, bir soruşturmanın zemini oluşturmak için Gülen’in darbe girişiminde rol aldığına dikkat çekmeyi planlıyor.

Ekim Alptekin’in Erdoğan’ın yakını olduğunu ileri süren New York Times, “Alptekin daha önce de bir şirketi üzerinden Michael Flynn ile 600 bin dolarlık anlaşma yapmıştı. Flynn de James Woolsey gibi Trump’ın danışmanıydı o zaman.”

Gazeteye göre 20 Eylül’de yapılan toplantıda Nancye Miller, kendilerinin etki oluşturmak için Flynn’den daha iyi bir pozisyonda olduklarını belirtiyor.

Görüşmeler sonucunda Woolsey ve eşinin söz konusu anlaşma için karşı tarafı ikna edemediği ancak yapılan yazışmalar ve görüşmelerin anlaşmayı kapmak için Michale Flynn ile sıkı bir rekabeti gösterdiğine dikkat çekildi. Flynn’in yaptığı anlaşmanın da özel yetkili savcı Robert Muller tarafından araştırıldığı hatırlatıldı.

Woolsey’in sözcüsü Jonathan Franks, New York Times’a yaptığı açıklamada söz konusu görüşmenin ‘önemsiz’ olduğunu söyledi.
(Euronews)