Ana sayfa Logo Altı “O gece yaşadıklarımı 28 Şubat’ta yaşamadım”

“O gece yaşadıklarımı 28 Şubat’ta yaşamadım”

PAYLAŞ

Gözaltına alınıp saatlerce havaalanında bekletilen ve Cumartesi günü adli kontrol şartı ile serbest bırakılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Hüda Kaya gözaltına alınma sürecini Dihaber’e anlattı. Kaya, terör polislerinin odasına girdiğini ve başörtüsünü takmasına bile müsade etmediklerini söyledi.

Hüda Kaya’nın gözaltı sürecine ilişkin açıklaması şöyle:

“28 Şubat bizim için çok zor bir süreçti. Ayrı bir bedel süreciydi. O günün ağır şartlarında bile evimizi defalarca basan terörle mücadele ekipleri biz giyinmeden odamıza girmezdiler. Başörtümü takmama izin verdiler. Giyinmeme izin verdiler. Ancak bu sefer gözaltına alındığımda odama taciz ederek mahremiyet alanıma girdiler. Giyinmeme bile izin vermediler. Nerden nereye geldik. Bu artık dindarlık değil. Şu an içinde bulunduğumuz toplumsal gerçeklik; insanlığın da, ahlakın da dibe vurduğu bir süreç. Türkiye şu anda kendini dindar, İslam dünyasının halifesi, dindar nesil yetiştireceğiz diye iddia eden ama toplumsal ahlaki bir çöküntünün de mimarları olan bu iktidar sürecinde benim odama terörle mücadele ekipleri başörtümü takmama fırsat tanımadan taciz ettiler.”

Mütedeyyin mahalleye nasıl yansıyor, tüm bu yaşananlar?

Tek adamın sahip olduğu güç ile şöyle bir algı oluşturuyor. İslami kesim toptan bunları destekleyen, ayakta durmasını, var olmasını, güç katan, susan, sorgulamayan bir kesim olarak düşünülüyor. Bu güç böyle bir algıyı ve sonucu oluşturuyor. Yüzde 50 dedikleri bir gerçeğin olduğunu artık düşünmüyorum. Özelikle insanlar son birkaç aydır konuşmaya ve seslerini çıkarmaya başladı. Yapılan her zulme karşı da bu sesler yükselecektir.